fbpx

8 צעדים ראשונים שחיוניים להצלחה בלמידת שפה זרה

 

לימודי שפה בפני עצמם הם לא משימה בלתי אפשרית. נכון, יכולים להיות מכשולים בלמידה כמו מאבק עם דקדוק בשפות שרחוקות ממה שמוכר לנו, או חוסר יכולת למצוא זמן ביום לתרגל. אבל באופן כללי, המכשול הכי גדול בלימודי שפה באינטרנט הוא ההתחלה.

להתחיל ללמוד שפה אונליין זה כל כך קשה לאו דווקא בגלל שזו משימה גדולה ומסובכת. ברוב הפעמים ההתחלה היא קשה מפני שאנחנו פשוט לא יודעים מאיפה להתחיל! לשם כך, הכנו עבורכם את הכתבה הזו, שתסביר לכם מה לעשות לפני שאתם מתחילים לימודי שפה חדשה, כדי לעשות סדר בבלאגן, ולגרום ללימודי השפה להיראות כמשימה פחות מפחידה.

 

now3 lang

1 – הסתכלו על מה שאתם יודעים ולאן אתם הולכים

רוב האנשים לא מתעוררים יום אחד עם הרצון ללמוד יפנית או רוסית. רוב הסיכויים שחשבתם על לימודי שפה חדשה כבר תקופה מסויימת ועכשיו סוף סוף החלטתם להתחיל. יש אפילו סיכוי שאתם כבר יודעים כמה מילים וביטויים בשפה שאתם רוצים ללמוד. הדוגמה הכי טובה לכך היא ערבית. אפילו אם אף פעם לא למדתם את השפה, אנחנו משתמשים בעברית בכל כך הרבה מילים כמו יאללה, סבבה, באסטה ועוד. ואם אתם יודעים אנגלית טוב, הרבה מילים מצרפתית חדרו לשפה.

הצעד הראשון ששווה לכם לעשות לפני שאתם מתחילים קורס שפה באינטרנט, הוא לשבת עם דף ועט (או מסמך וורד) ולכתוב את כל המילים בשפה שאתם יכולים לחשוב עליהם (אפשר גם בתעתיק בעברית). השלב הזה ייתן לכם מושג מסויים על איפה אתם נמצאים בתהליך הלמידה, וגם ייתן לכם ביטחון להתחיל!

 

2 – מחוייבות

קל מאוד לרצות לעשות משהו – כמו לימוד שפה אונליין. אבל רצון זה לא מספיק לשמור על מוטיבציה כשיש דברים אחרים בחיים שיכולים להפריע ללמידה, כמו משפחה, חברים ועבודה. לפני שאתם מתחילים לימודי שפה חדשה, כדאי לחשוב על דרכים שישמרו אתכם מחוייבים לתהליך ארוך, ולעיתים מתסכל.

דרך אחת היא להתחיל קורס שפה באינטרנט עם לינגולרן. כשיש שעה קבועה בשבוע ומורה שנותן לכם הכוונה, קל יותר להתמיד – כי יש לכם מישהו שאתם מחוייבים אליו. אפשר גם להחליט שאתם לומדים עם חברים, או מתגמלים את עצמכם על הישגים – כל מה שיגביר את המחוייבות שלכם.

 

3 – נסו להעריך איך אתם לומדים הכי טוב

יש אינספור טיפים, טריקים ואסטרטגיות ללימוד שפה אונליין, לא משנה באיזה תקציב. חשוב להבין איזו שיטה טובה לכם, וזה לאו דווקא יהיה מה שעבד לחברים שלכם. יש כאלה שקולטים הכי טוב כשהם כותבים במחברת, אחרים כשהם מקשיבים להרצאות בלי לכתוב, ואחרים כשהם בכיתה עם עוד אנשים. נסו לחשוב איך למדתם הכי טוב בתקופת התיכון או האוניבסיטה, וזה יעזור לכם לבחור את האסטרטגיה הכי מתאימה עבורכם. אם אתם לא בטוחים, אתם יכולים בהתחלה לנסות מספר שיטות ביחד – כדי לבחון איזו הכי קלה ונוחה לכם.

 

4 – שילוב אסטרטגיה עיקרית עם משנית

בכל פרוייקט גדול, שווה לתכנן קדימה אם רוצים באמת להצליח. אחרי שהערכתם איך אתם לומדים הכי טוב (השלב הקודם), הגיע הזמן לתכנן איך לשלב את זה עם לימודי שפה. אם כבר עשיתם קורס שפה באינטרנט, ואתם יודעים מה עובד עבורכם – אז השלב הזה יהיה קל יותר. אבל אם לא, לא נורא, בשביל זה אנחנו פה.

בשלב תיכנון האסטרטגיה, תרצו לקחת בחשבון גם אסטרטגיה עיקרית וגם אסטרטגיה משנית. העיקרית היא זו שדרכה תלמדו את מירב השפה. היא תיתן לכם כלים לרוב לימודי השפה – מדיבור לקריאה, כתיבה ודקדוק. דוגמאות לאסטרטגיה עיקרית היא קורס שפה באינטרנט עם לינגולרן, קורס פרונטלי בכיתה, שיטת פימסלר שמתבססת על חזרה מרווחת ועוד. אסטרטגיה משנית היא זו שמתמקדת בנושא למידה אחד, ותורמת לשיטה העיקרית, לדוגמה כרטיסיות לשינון אוצר מילים.

 

צפו בסירטון לדוגמה מתוך שיעור אנגלית בלינגולרן:

 

5 – הקיפו את עצמכם בשפה

הדרך הכי טובה להצליח בלימודי שפה חדשה היא ממש לעבור למדינה שדוברת את אותה השפה. שם לא תהיה לכם ברירה אלא לדבר, לקרוא ולהתנהל בשפה. אך במציאות, רוב האנשים לא באמת יכולים להרשות לעצמם לעשות את זה – אם זה בגלל זמן, כסף או שיקולים אחרים. אך יש דרכים שאפשר לדמות את המציאות הזאת — ממש להקיף את עצמכם בשפה אותה אתם לומדים. אם זה דרך קריאת ספרים בשפה, האזנה למוזיקה, צפייה בחדשות, שנוי השפה בסלולרי ועוד.

 

6 – למדו עם שותף, או שניים…

דיברנו מקודם על מחוייבות בלימוד שפה אונליין. הרבה פעמים כשלומדים לבד, קל לדלג על יום או יומיים, כי אין מי שעוקב על ההתקדמות שלכם. אבל אם תוכלו למצוא מישהו שילמד ביחד איתכם – לא רק שיש מי שישמור אתכם בתלם, הם גם יכולים להפוך את הלימודים ליותר מהנים. לימודים עם שותף יכולים לספק לכם מקום לסיעור מוחות כאשר אתם נתקלים בבעיה, אפשרות לתרגל שיחה ביחד ואפילו לייצר תחרות שתגרום לכם להתקדם יותר מהר.

 

7 – שמירה עם מוטיבציה והשגת מטרות

כפי שכבר ציינו, אם תאבדו עניין בלימודי שפה בכל שלב, אין שום סיכוי שתצליחו להתקדם. דרך טובה לשמור על מוטיבציה היא לשים לעצמכם מטרות קטנות וקצרות טווח — שאתם יכולים לראות את עצמכם משיגים מחודש לחודש. כל פעם שתוכלו לעשות “וי” על מטרה כלשהי, זה יתן לכם בוסט לביטחון העצמי ויעודד אתכם להמשיך ללמוד. לכן גם חשוב להיות מציאותיים עם המטרות. דוגמה למטרה קטנה היא למידת 100 מילים חדשות כל חודש בשפת היעד. זו אולי לא נראית כמו מטרה כזו מסובכת, אבל ככל שתתקדמו, כך תלמדו מילים יותר ויותר מורכבות.

 

8 – התחילו להשתמש בשפה

אין שום שלב שצריך לעבור בלימודי שפה חדשה, לפני שאפשר להתחיל לדבר אותה. אפילו אם אתם יודעים רק כמה מילים וביטויים בסיסיים, אפשר להתחיל לדבר. לא צריך לחכות עד שמבינים דקדוק לעומק, או עד שיודעים מספר מסויים של מילים. ככל שתתחילו לחוות את השפה יותר מהר, ככה תתקדמו יותר. הפחד לדבר את השפה כשמתחילים נמצא רק בראש שלכם, והוא מונע מכם ליהנות מלימודי השפה.

 


לקריאה נוספת

איך ליצור שגרה ללמידת שפה זרה? – אם תשלבו את לימודי השפה הזרה בחיי היום יום שלכם, התרגול לא ירגיש כמו מטלה בלתי אפשרית. הנה כל הטיפים

משיכת פיקדון חיילים משוחררים באינטרנט – אם אתם רוצים להתחיל את החיים האזרחיים שלכם ברגל ימין, שווה לכם ללמוד על משיכת פיקדון חיילים משוחררים ואיך לנצל את זה בצורה הכי טובה. קראו עוד בנושא.


לינגולרן הנו אתר לימוד שפות באינטרנט, המאפשר לכם לעשות קורס שפות למתחילים, או לשפר את מיומנויות השפות שלכם וללמוד שפות עם מורים מנוסים וחומרי לימוד מעולים, בכיתה וירטואלית מתקדמת המאפשרת תקשורה נוחה בין המורה לתלמיד.


    *שדות חובה
    צרו קשר עם Lingolearn