fbpx

10 תרגולי שפה זרה שלוקחים פחות מ-5 דקות

אין לכם זמן ללמוד שפה חדשה? בין העבודה, המשפחה, התחביבים החברים והמחסור בשינה, נראה לכם שפשוט אין שום דרך לדחוף גם לימודי שפה אונליין או אופ-ליין? אז תנו לנו לומר לכם שאתם טועים! יש לא מעט דברים שאתם יכולים לעשות’ שיעזרו לכם לתקדם עם למידת שפה זרה, ולוקחים ממש קצת זמן. למעשה, הם לוקחים אפילו פחות מ-5 דקות!

הרבה אנשים דוחים למידת שפה באינטרנט כי הם פשוט עמוסים מדי ולא חושבים שאי פעם יוכלו להקדיש את הזמן הנדרש. השאלה היא לא אם יש לכם זמן, אלא היא אם יש לכם חמש דקות פה ושם? סביר להניח שכן. אז אתם יכולים להתחיל, ובעזרת הטיפים לתרגול שפה זרה שאספנו לכם פה תוכלו באמת ללמוד. עוד דברים שיכולים לעזור לכם בלמידת שפה חדשה זה לדעת איך ליצור שגרה ללימודי שפה ולהבין את השיטות השונות ללימודי שפה שניה. בואו נתחיל:

now3 lang

1 – עברו על הלו”ז ליום הקרוב

בתחילת כל יום חשבו על כל הדברים שיש לכם לעשות היום — להכין ארוחת בוקר, ללכת לעבודה, להיפגש עם חברים וכו’. אמרו זאת בקול רם בשפה שאתם לומדים, בזמן שאתם מתכוננים לצאת. זהו תרגול שפה זרה גם בדיבור וגם באוצר מילים, קצר ופשוט.

2 – קראו חדשות והתמקדו בשלושה ביטויים חדשים

אחת מהדרכים הנפוצות ללמידת שפה אונליין היא דרך קריאת חדשות בשפת היעד. כדי לעשות זאת באופן מהיר ויעיל, קראו שתי פסקאות ראשונות מהכתבה הראשית ובחרו שלושה ביטויים שעוד לא הכרתם. רשמו אותם במחברת או מסמך חדש בטלפון כדי שתזכרו אותם ושלבו אותם במשפט חדש כך:

הביטוי החדש

המשפט המקורי עם הביטוי בתוכו

המשפט החדש עם הביטוי

כך כשתחזרו יום למחרת למחברת, תוכלו לבדוק אם אתם זוכרים את מה שלמדתם.

3 – תרגמו את מה שסביבכם

זהו עוד תרגול שפה זרה שעוזר גם בדיבור וגם בכתיבה. כל פעם שאתם רואים שיש לכם כמה דקות משעממות, או של שקט והפוגה, הסתכלו מסביב ונסו לתרגם את מה שאתם מוצאים. זה יכול להיות תפריט של מסעדה, עיתון חינמי או עלון פרסומת. תרגמו אותם בקול רם או בכתיבה, ומילים שאתם לא יודעים — הוסיפו למחברת אוצר המילים שלכם או למסמך בטלפון.

4 – בחרו חפץ ונסו לתאר אותו עם כמה שיותר מילים

תרגול השפה הזרה הזה דומה קצת לקודם, בזה שאתם צריכים להסתכל על מה שמסביב. בחרו חפץ, כמו מנורה, ספל או אפילו אדם, ונסו לתאר אותם בעזרה חמישה תארים יצירתיים — לא משהו כמו “נחמד” או “יפה”. כתבו במחברת שלכם את המילים החדשות שהצלחתם למצוא ונסו לחזור אליהן כדי לבדוק שאתם זוכרים את מה שלמדתם.

צפו בסירטון לדוגמא מתוך שיעור אנגלית בלינגולרן:

5 – השלימו שיעור לימוד שפה אונליין עם אפליקציה

ישנן כמה אפליקציות שמאפשרות לכם לעשות שיעורים קצרים בלימודי שפה אונליין, כמו Memrise ו-Duolingo. אלו תרגולי שפה ממש קצרים שאפשר לעשות תוך כדי נסיעה באוטובוס או בתור לבנק, ויעזרו לכם להתקדם עם לימודי שפה זרה, במיוחד אם אתם רק מתחילים.

עוד אופציה היא להירשם לקורס שפה אונליין עם לינגולרן. אמנם השיעורים אצלנו הם באורך של שעה (לא חמש דקות), אבל מכיוון שיש התחייבות לשיעור עם מורה פרטי, ליום ושעה ספציפיים– רוב הסיכויים שלא תבטלו ובאמת תפנו את הזמן ללימודים. לחצו כאן ליצירת קשר.

6 – למדו משהו חדש בעזרת Google

חמש דקות ביום זה זמן שאתם יכולים להקדיש לא רק ללמידת שפה חדשה, אלא גם ללמידת משהו חדש לגמרי. לדוגמה, שמעתם מישהו מדבר על התחממות גלובלית ואתם רוצים לדעת עוד? בשביל זה Google קיים. אבל מה, כשאתם מחפשים את הכתבה או עמוד הויקיפדיה, חפשו אותם בשפה אותה אתם לומדים — שתי ציפורים במכה אחת.

7 – הקשיבו לשיר ונסו לזכור את המילים

זה בטח משהו שאתם עושים באופן לא מודע עם רוב המוזיקה שאתם מקשיבים לה, אז למה לא לנצל את זה ללימודי שפה זרה? הרבה יותר קל לזכור מילים שמחוברות למוזיקה, ואם תיתקלו במילים חדשות בשפת היעד, המוזיקה תעזור לכם לחזור אליהן ולהוציא את המשמעות מתוך השיר.

8 – צפו בסרטון יוטיוב

נצלו את החמש הדקות הראשונות שלכם כדי לחפש את כל הערוצים הכי טובים ללמידת שפה באינטרנט ולהירשם אליהם. הנה שורות חיפוש טובה בגוגל:

  ‘best channels for learning ____ language’ or ‘best channels in ____ language’.

אלו לא חייבים להיות ערוצים ספציפיים ללמידת שפה זרה. הם יכולים להיות פשוט ערוצים בשפה, שיעזרו לכם לתרגל הקשבה ויעזרו להגדיל את אוצר המילים. בפעם הבאה שיש לכם חמש דקות, צפו בסרטון! אם הוא פחות מחמש דקות, אתם יכולים גם לסכם אותו בעל פה.

9 – הצטרפו לשיחה בפייסבוק

הצטרפו לקבוצות פייסבוק בשפת היעד והתחילו להשתתף בדיונים — זה עד כדי כך פשוט. בחרו קבוצות בנושאים שמעניינים אתכם, כדי שזה לא ירגיש כמו מטלה.

10 – כתבו מה עשיתם היום

כתיבה ביומן בשפת היעד היא דרך טובה לתרגל. אתם יכולים להגביל את הכתיבה לשלושה דברים שעשיתם במהלך היום שגרמו לכם אושר – כך שלא רק תתרגלו את השפה, גם תוכלו ללכת לישון עם הרגשה טובה יותר!


לקריאה נוספת

איך ליצור שגרה ללמידת שפה זרה? – אם תשלבו את לימודי השפה הזרה בחיי היום יום שלכם, התרגול לא ירגיש כמו מטלה בלתי אפשרית. הנה כל הטיפים

משיכת פיקדון חיילים משוחררים באינטרנט – אם אתם רוצים להתחיל את החיים האזרחיים שלכם ברגל ימין, שווה לכם ללמוד על משיכת פיקדון חיילים משוחררים ואיך לנצל את זה בצורה הכי טובה. קראו עוד בנושא.


לינגולרן הנו אתר לימוד שפות באינטרנט, המאפשר לכם לעשות קורס שפות למתחילים, או לשפר את מיומנויות השפות שלכם וללמוד שפות עם מורים מנוסים וחומרי לימוד מעולים, בכיתה וירטואלית מתקדמת המאפשרת תקשורת נוחה בין המורה לתלמיד.


    *שדות חובה
    צרו קשר עם Lingolearn