fbpx

5 עובדות מדעיות על למידת שפה זרה

רוב האנשים שמתחילים לימודי שפה שנייה אוהבים לחפש באינטרנט טיפים שיעזרו להם ללמוד מהר יותר, בצורה יעילה יותר ולדבר שפה שניה בצורה שוטפת. טיפים ללימודי שפה שניה יכולים להיות מאוד יעילים. אפשר למצוא מגוון גדול של הסברים על איך ללמוד שפה שנייה, כמו איך להבין את המקומיים יותר בקלות, עיצות ליצירת שגרה ללמידת שפה זרה או הצעות לתרגולי שפה שלוקחים פחות מ-5 דקות. אך כל אלה הם בדרך כלל טיפים סובייקטיבים, שאנשים ניסו בעצמם, ונותנים מניסיון אישי. 

now3 lang

במאמר הזה, לעומת זאת, רצינו להתמקד בעובדות מדעיות. בשורות הבאות נספר לכם על לימודי שפה אונליין ואופליין, ומה המדע חקר ומצא על זה – גם טיפים וגם מעבר לכך. רק שניה לפני שנתחיל, מילה על לימוד שפה באינטרנט עם לינגולרן. אם אתם רוצים להתחיל לימודי שפה שניה (או שלישית או רביעית, אפילו) ולא בטוחים אך ללמוד שפה אונליין באופן מסודר מבלי להתייאש ולהיתקע, יכול להיות שלינגולרן זה התשובה בשבילכם. אנחנו מלמדים מעל ל-20 שפות עם מורים פרטיים דוברי שפת אם, בכיתה וירטואלית מתקדמת, בזמן שלכם ובקצב שלכם. לחצו כאן כדי להתחיל.

עובדות מדעיות על לימודי שפה זרה

1. חזרה מרווחת באמת עובדת

חזרה מרווחת זו שיטת לימודי שפה שניה שעוזרת למילים החדשות להישאר טריות בזיכרון שלכם. אתם לומדים את המילים פעם אחת, לוקחים הפסקה, לומדים אותן פעם שניה, לוקחים הפסקה, לומדים פעם שלישית, הפסקה וכן הלאה. ככל שממשיכים ללמוד, מאריכים את הזמן של ההפסקה כדי לגרום למוח להתרגל לזכור לתקופה ארוכה יותר – עד שבסוף אתם פשוט זוכרים. יש מספר מחקרים מדעיים שבודקים את היתרונות של חזרה מרווחת, וכולם מסכימים שהשיטה הזאת אפקטיבית.

2. השימוש במנמוניקה (עזר זיכרון) גם ממש עובד

הסבר קצר על עזרי זיכרון. נגיד שפגשתם מישהו חדש ויש לכם ממש בעיה לזכור שמות של אנשים – אפשר להשתמש בעזרי זיכרון כדי לקשר את השם למשהו חזותי באדם. לאישה קוראים הילה, והשיער שלה בלונדיני, בוהק כמו הילה – הינה, יצרתם עזר זיכרון. את אותו הדבר אפשר לעשות עם מילים חדשות – לקשר אותן למשהו שנשמע מוכר. מחקרים מוכיחים שמנמוניקה לא רק תעזור לכם כשאתם לומדים מילים חדשות, אלא גם תעזור לכם להיזכר בהן בזמן שיחה.

3. מבוגרים יכולים ללמוד שפה זרה בכל גיל

מחקרים אמנם מוכיחים שלימודי שפה שניה הם מאתגרים יותר ככל שמתבגרים, אך הקושי לא נובע משינויים ביולוגיים, אלא משינויים תפיסתיים. מה זה בעצם אומר? המדע מוכיח שהמוח יכול לשנות את הצורה בה הוא מקשיב לצלילים חדשים (מה שהיה פשוט יותר כשהיינו צעירים), אך צריך לתרגל אותו – אז אל תתייאשו. ומעבר לזה, למבוגרים יש יכולות אחרות שתורמות ללמידה – כמו ההבנה של החולשות והחוזקות שלהם, היכולת לבנות תוכנית לימוד אפקטיבית והתמדה. 

צפו בסירטון לדוגמא מתוך שיעור צרפתית בלינגולרן:

4. לדו-לשוניים יש יותר חומר אפור במוח מחד-לשוניים

מחקר מ-2015 מצא שלדוברי שתי שפות יש יותר חומר אפור מלאלה שדוברים רק שפה אחת. ומהו חומר אפור? הוא מכיל את מרבית גופי התאים העצביים של המוח, וכולל אזורים במוח המעורבים בשליטה על השרירים, ותפיסה חושית כמו ראייה ושמיעה, זיכרון, רגשות, דיבור, קבלת החלטות ושליטה עצמית. אם ממש נפשט את העניין, ככל שיש לכם יותר ממנו, כך איכות החיים תשתפר, אז הידד ללימוד שפה באינטרנט!

5 . למידת שפה משפרת את הקוגניציה בשלבים מאוחרים של החיים

זה בהמשך לנקודה הקודמת – מחקרים מצאו שלמידת שפה זרה יכולה לדחות את הופעת התסמינים של דמנציה ולשפר את התפקוד של המוח באופן כללי בשלבים מאוחרים של החיים. עוד נקודה מעניינת היא שמכיוון שלימודי שפה שנייה הם מאתגרים יותר למבוגרים, הם גורמים למוח לעבוד יותר ולכן עוזרים לשמור אותו בריא לאורך זמן.


לקריאה נוספת

איך ללמוד שפה זרה ביעילות בעזרת צפייה בסרטים? – איך אפשר להפוך צפייה בסרטים זרים ללא כתוביות לפחות מעיקה ולדרך מועילה לשיפור כישורי השפה הזרה שלכם? כל התשובות והטיפים בפנים.

5 דרכים כייפיות ללמד את הילדים שפה זרה – ילדים לומדים שפה בדרך יותר אינטואיטיבית ממבוגרים, לכן חשוב לא להכריח אותם לשנן ולערב פעילויות מהנות בתהליך הלמידה


לינגולרן הנו אתר לימוד שפות באינטרנט, המאפשר לכם לעשות קורס שפות למתחילים, או לשפר את מיומנויות השפות שלכם וללמוד שפות עם מורים מנוסים וחומרי לימוד מעולים, בכיתה וירטואלית מתקדמת המאפשרת תקשורה נוחה בין המורה לתלמיד.


    *שדות חובה
    צרו קשר עם Lingolearn