fbpx

3 צעדים שיעזרו להתגבר על הפחד בדיבור שפה זרה

דיבור – זו לא משימה קלה. לא סתם לוקח לתינוקות יותר משנה להבין איך לומר את המילה הראשונה שלהם, אז אם אתם עמוק בלימודי שפה זרה, אתם לא צריכים להרגיש רע אם גם לכם לוקח זמן! דיבור היא משימה לגמרי שונה, בכל מה שקשור בלימודי שפה זרה, במיוחד אם אתם מתרכזים בלימודי שפה אונליין, שם הדגש הוא הרבה יותר על קריאה וכתיבה, ופחות על תקשורת עם בני אדם.

יכול להיווצר מצב בו, לדוגמה, אתם לומדים צרפתית, וכבר מסוגלים לקרוא פרוסט וויקטור הוגו, אבל כשמישהו שואל אתכם מה השעה, אתם נתקעים. זה בעיקר נובע מהעובדה שבדיבור צריך הרבה יותר לאלתר ולהגיב מהר. אין זמן לבדוק מה כל מילה אומרת, לנסח, לבדוק, לחשוב, לחזור לזה מחר. לכן, הרבה אנשים שעושים קורס שפה באינטרנט, יכולים לפתח נטייה להתמקד בקריאה וכתיבה, ופחד מדיבור. אבל אל דאגה. אנחנו פה כדי לעזור! קודם כל, שווה לכם לקרוא את הכתבה הזאת, שמסבירה איך ללמוד אוצר מילים בשפה זרה, ומהר. אוצר מילים גדול תמיד יעזור אם אתם נתקעים בשיחה.

now3 lang

דבר שני, שווה לכם לשקול לקחת שיעורים פרטיים אונליין עם לינגולרן! בעוד הרבה שיטות לימודי שפה באינטרנט מתמקדות בקריאה וכתיבה, לינגולרן מציעה שיעורים בכיתה וירטואלית מתקדמת, עם מורים דוברי שפת אם. כך שתוכלו לתרגל את השפה עם מישהו שיוכל לתקן אתכם, בסביבה בטוחה ותומכת, לפני שאתם מתמודדים עם “העולם האמיתי”.צרו קשר עוד היום!

והנה עוד שלושה צעדים שאתם יכולים לקחת, כדי להתגבר על הפחד בדיבור של שפה זרה:

צעד ראשון: שנו את צורת החשיבה שלכם, ואמצו את השפע

הפחד לדבר בשפה זרה נמצא בעיקר בראש שלכם. זוהי לא מגבלה פיזית, לכן, הדרך להיפטר מהפחד, מתחילה עם המחשבות שלכם. במקום לחשוב על כישלונות, נסו לזהות את ההזדמנויות העומדות בפניכם, אפילו אם הן נסתרות לעין! הדרך לעשות זאת, היא למצות את הידע והיכולות הקיימות שלכם עד הסוף, במקום להתמקד במה שאתם לא יודעים.

לדוגמה, סיבה אחת שאתם מפחדים לדבר יכולה להיות קשורה לזה שהגרמר שלכם בשפת היעד לא הכי טוב. אם נגיד אתם לא ממש יודעים את זמן העתיד, אז כנראה תתביישו לדבר בכלל. אין שום סיבה! אבל אם אתם יודעים זמן הווה, ויש לכם אוצר מילים טוב, עדיין אפשר להתבטא, אפילו אם לא בצורה מושלמת. אפשר להגיד “אני הולך מחר”, במקום “אני אלך מחר”, ואנשים עדיין יבינו אתכם. אז צאו מהראש שלכם!

צפו בסירטון לדוגמא מתוך שיעור אנגלית בלינגולרן:

.

צעד שני: קבלו את העובדה שהאדם השני נמצא שם כדי לעזור

עוד בעיה נפוצה, שגורמת לאנשים לא לפתוח את הפה בשפה זרה, היא הפחד שהם יעשו צחוק מעצמם ואנשים ילעגו להם. וזו לא רק בעיה של מי שנמצא בקורס שפה באינטרנט או בכיתה, זו אפילו בעיה של אנשים שמדברים בשפת האם שלהם, שפשוט פוחדים לדבר בציבור!

הדבר הכי חשוב שאתם צריכים להבין כשאתם מדברים שפה זרה, זה שהאדם השני רוצה לתקשר אתכם. הם מתעניינים במה שיש לכם להגיד, ולא באיך אתם אומרים את זה. לכם אכפת איך אתם מתבטאים, מכיוון שאתם כל כך מתאמצים לדבר נכון. אבל ברוב המקרים, השותף לשיחה פשוט מתעניין בשיחה עצמה. אם אתם מדברים על כדורגל, הם רוצים לדעת איזו קבוצה אתם אוהדים. אם מדברים על המשפחה שלכם, הם רוצים לדעת כמה אחים יש לכם. הם לא נמצאים שם כדי לבחון את כישורי השפה שלכם.

ברוב המקרים, אם אתם נתקעים, הם גם יעזרו לכם! אם אתם לא מצליחים לחשוב על מילה, או לא בטוחים איך לבטא אותה, הם ישמחו לתקן. השותף לשיחה שלכם הוא חבר, לא אויב.

צעד שלישי: דברו לפני שאתם חושבים

אי פעם הייתה לכם את ההרגשה שרציתם להגיד משהו, אבל החלטתם שלא, בגלל שרציתם לחכות כמה שניות לפני שאתם מדברים? ואז, אחרי הכמה שניות האלה התחלתם אפילו להילחץ קצת מהדיבור, והחלטתם לחכות דקה? ואחרי זה יכול להיות שמישהו אחר דיבר, וויתרתם בכלל?

ככל שאתם מחכים יותר, כך למוח שלכם יש יותר זמן להבין שאתם חוששים ולחוצים. וככל שהזמן עובר, הרגשות האלה רק מתגברים. המפתח הוא לא להרשות למוח שלכם להבין כמה אתם לחוצים, כמו הטריק של להיכנס למים הקרים בקפיצה אחת, ולא סנטימטר אחר סנטימטר. לכן אתם צריכים לדבר ברגע שיש לכם מה לומר! ברגע שפיתחתם את המומנטום, השיחה תזרום יותר בקלות, ואתם תנשמו לרווחה.

אז, אתם מוכנים לדבר בשפה זרה? אין ממה לפחד!
ואם אין לכם עדיין עם מי לדבר, אתם מוזמנים להירשם לשיעורים פרטיים עם לינגולרן עוד היום!

לקריאה נוספת

איך ללמוד שתי שפות זרות באותו הזמן – מאמר בנושא לימוד שתי שפות במקביל, הכולל הדרכה מעשית למתעניינים.

איך להתגבר על השפל בלמידת שפה – עצות מעשיות להתגברות על תקופות השפל והמשברים בלמידת שפה חדשה.


לינגולרן הנו אתר לימוד שפות באינטרנט, המאפשר לכם לעשות קורס שפות למתחילים, או לשפר את מיומנויות השפות שלכם וללמוד שפות עם מורים מנוסים וחומרי לימוד מעולים, בכיתה וירטואלית מתקדמת המאפשרת תקשורה נוחה בין המורה לתלמיד.


    *שדות חובה
    צרו קשר עם Lingolearn