fbpx

5 דרכים כייפיות ללמד את הילדים שפה זרה

ככל שאנחנו צעירים יותר, כך יותר קל לנו לקלוט שפה חדשה. זאת בעיקר מכיוון שלימוד שפה לילדים הוא תהליך תמים ולא משוחד. הם לומדים על ידי חיקוי של מה שהם שומעים, על ידי צפייה ומשחק. שלא כמו המבוגרים, לימודי שפה שנייה לילדים לא מושתתת על שינון וניסיון למצוא תבניות שאפשר להסיק מהן לכלל. כשאנחנו, המבוגרים, מתחילים לימודי שפה אונליין, יש בנו הרצון למצוא סדר בבלאגן ולחפש היגיון בדברים כדי להפוך את הלימודים לפשוטים. לימודי שפה לילדים באים יותר בטבעיות ולכן רצוי להמשיך עם הלך הרוח הזה, ולא להכריח אותם לעשות הרבה שיעורים או לקרוא כמות גדולה של חומרים אם הם לא רוצים, להיפך!

בין אם הילדים שלכם משתתפים בקורס אנגלית לילדים אונליין, ספרדית לילדים, או יפנית – או שהחלטתם ללמד אותם את השפה שלכם או של הוריכם, אחת הדרכים הכי טובות לתרגל שפה זרה היא דרך משחק ופעילויות מהנות. הנה ההצעות שלנו:

now3 lang

1. השתמשו בספרים מאויירים לפעוטות כדי ללמד אוצר מילים

אם אתם לא בטוחים איך ללמוד שפה זרה עם הילדים, ספרים לפעוטות הם התחלה מצויינת – אם מדובר בפעוטות שלא יכולים עדיין לדבר, או אפילו ילדים גדולים יותר, בגילאי 4-5. ילדים נמשכים לצבעים בוהקים, והתמונה המקושרת לכל מילה עוזרת להבין על מה מדובר.

הדרך להתחיל ללמוד היא לבטא כל מילה בקול רם, כדי שהילד יבין איך אומרים אותה בשפת היעד. לאחר מכן, נסו להכניס את המילה לתוך הקשר, כדי שהם יוכלו ללמוד עוד מילים על הדרך ולהבין איך להשתמש בה – גם כן בשפת היעד. לדוגמה: “זה דוב. הוא חום ומאוד גדול. יש לו אוזניים קטנות ועיניים שחורות. הוא יושב על הדשא ליד עץ.”

צפו בסירטון לדוגמא מתוך שיעור ספרדית בלינגולרן:

2. ציירו עם הילדים

זו פעילות קצת יותר מתקדמת, ולכן גם מתאימה לילדים יותר גדולים. הסכימו עם ילדכם שהם יציירו משהו על פי תיאור שתתנו להם בשפת היעד. זוהי שיטה מהנה ללימודי שפה שנייה לילדים, בה הם גם עוסקים בפעילות וגם בהבנה.

התחילו עם תיאור כללי, כמו בית, וכנסו ליותר פרטים: בית צר וגבוה, עם שלושה חלונות גדולים ודלת צהובה. הגג של הבית בצבע ורוד, עם ציפור קטנה יושבת עליו. אם הילד נתקל במילה שהוא לא מבין, נסו להשתמש בפנטומימה כדי להסביר, ולהשתמש בכמה שפחות עברית.

3. שירה ולימוד שפה לילדים


לשיר בשפה זרה יכול להיות ממש כיף לילדים, ודרך מעולה לשיפור השפה. חשבו על שיעורי האנגלית לילדים בבית הספר, בהם למדתם שירים של מייקל ג’קסון, מדונה או ביטלס – ואיך נהניתם. השירים עוזרים ללמוד איך השפה נשמעת ואיך הוגים נכון את המילים. דרך השירה אפשר ללמוד מילים חדשות ולהעשיר את אוצר המילים.

התחילו בקטן עם שירים פשוטים, קליטים, שפופולאריים בשפת היעד אותה אתם רוצים שילדכם ילמד. לדוגמה, באנגלית, Baby Shark מאוד פופולארי בימים אלה (אפילו עם מבוגרים!). הוא אמנם מאוד בסיסי, אך אם אתם מלמדים אנגלית, יש בו מילים שיעזרו לתאר משפחה, ותנועות כייפיות שאפשר לעשות ביחד עם המוזיקה.

Baby Shark:

4. לימודי שפה שנייה לילדים עם חרוזים

חרוזים קיימים בכל שפה משירי פעוטות ועד שירה למבוגרים. כל שורה עם חריזה מסתיימת בצליל מוכר, מה שעוזר ליצור תבנית שקל לזכור. שורה אחת כנראה תכיל מילה שילדכם כבר מכיר, אז אם בשורה הבאה תהיה מילה חדשה, יהיה קל יותר לזכור אותה, כי היא מתחרזת עם המילה המוכרת.

בנוסף, חרוזים, כמו שירים וסיפורים, עוזרים לילדיכם להשתמש בדמיון. זה חשוב בתהליך לימוד שפה לילדים ולמידת מילים חדשות, שכן זה גורם לילדים להיות יותר פעילים ולמילים להיקלט יותר טוב.

5. צאו החוצה כדי להשתמש בשפה בעולם האמיתי


הראו לילדיכם את העולם שמסביב, הצביעו על דברים ואמרו את השם שלהם בשפת היעד. אתם גם יכולים לארגן משחק של “חפש את המטמון.” תנו לילד רשימה של דברים שאתם רוצים שהוא ימצא (בשפת היעד, כמובן), ושלחו אותו למצוא את החפצים! אתם יכולים לעשות רשימה של חפצים כללים (כמו פרח) או לעשות את זה יותר ספציפי (כמו פרח צהוב). בסוף הפעילות, בקשו מהילד להציג בפניכם את הפריטים בשפת היעד.

now3 lang


לקריאה נוספת

איך ללמוד שפה זרה ביעילות בעזרת צפייה בסרטים? – איך אפשר להפוך צפייה בסרטים זרים ללא כתוביות לפחות מעיקה ולדרך מועילה לשיפור כישורי השפה הזרה שלכם? כל התשובות והטיפים בפנים.

איך לומר תודה ב-20 שפות – נימוסים והליכות הם הבסיס לכל תרבות ולכל שפה. במאמר זה תמצאו את המילה “תודה” בשפות שונות, בכתב והגייה.


לינגולרן הינו אתר לימוד שפות באינטרנט, המאפשר לכם לעשות קורס שפות למתחילים, או לשפר את מיומנויות השפות שלכם וללמוד שפות עם מורים מנוסים וחומרי לימוד מעולים, בכיתה וירטואלית מתקדמת המאפשרת תקשורת נוחה בין המורה לתלמיד.

ידעתם? לינגולרן מציע גם שיעורי אנגלית לילדים למגוון רמות וגילאים, תכנית המותאמת אישית לכל ילד וילדה.


    *שדות חובה
    צרו קשר עם Lingolearn