LingoStories – ראיון אישי עם עומר קורלנדר, תלמיד קורס ערבית בלינגולרן

להלן סיפורו האישי של עומר קורלנדר, חקלאי בן 40 מאזור הצפון, אשר סיים בהצלחה שני קורסים בשפה הערבית המדוברת, וממשיך לקורס שלישי עם לינגולרן:

ספר לנו על הרקע האישי שלך. מה הביא אותך לקורס הערבית של לינגולרן?

מאז שהייתי ילד ועד היום אני גר בצפון הארץ, באזור קריית שמונה, כך שחלק גדול מהאוכלוסייה סביבי דובר ערבית.
תמיד רציתי לדעת לדבר ערבית וחיפשתי דרך ומקום ללמוד שפה זו. 
אני אוהב שפות באופן כללי ונראה לי לא הגיוני שאדע אנגלית ברמה גבוהה, ספרדית ברמת שיחה, אך לא אהיה מסוגל לדבר בערבית. זאת למרות הזמן שהשקעתי בשפה במהלך לימודיי האקדמיים, במסגרתם למדתי ערבית ספרותית. השיעורים באוניברסיטה עסקו בעיקר בקריאה ובכתיבה ולצערי זכרתי בפועל רק את האותיות. 
ידיעת השפה חסרה לי מאוד מאז ומתמיד, גם בחיי היום-יום בהם הייתי רוצה לראות טלוויזיה ולשמוע חדשות בערבית, וגם בתחום החקלאות בו אני עוסק, הכולל קשרים רבים עם אנשי מקצוע דוברי ערבית. ממש הרגשתי שיש עולם שלם שאני מפספס.

קורס ערבית

כיצד שמעת על לינגולרן?

חיפשתי במשך זמן רב אפשרות ללמוד שנמצאת באזור המגורים שלי, שהינו מרוחק ומבודד מאוד.
היה לי קשה למצוא מורה פרטי או קורסים מסודרים בסביבה. היה מוסד לימודי אחד אך הוא לא נראה לי ברמה גבוהה מספיק ולא הציע לימודים בשעות נוחות לי, כך שהאופציה הזו לא התאימה לי. 
ניסיתי להתחיל ללמוד בעצמי עם ספרים ודרך האינטרנט, ובסופו של דבר הגעתי ללינגולרן.
האפשרות ללמוד מכל מקום ובכל זמן שנוח לי דיברה אליי מאוד.

מה היו הציפיות שלך מהקורס?

היעד שלי בקורס הראשון היה להגיע לרמת שיחה בסיסית. כשנרשמתי לקורס השני והמתקדם יותר קיוויתי להיות מסוגל להבין חדשות ולהתמודד עם טקסטים מורכבים יותר.

האם היו לך חששות לקראת הקורס?

לא ממש. אני אוהב טכנולוגיה, ולא ראיתי בלימודים דרך האינטרנט חיסרון.
שיעור הניסיון שעשיתי היה חשוב ועזר לי להבין כיצד הקורס מתנהל – ראיתי שיש מורה ותוכנית לימוד מסודרת.

ספר על התרשמותך מהמורות שלימדו אותך.

בקורס הראשון לימדה אותה אבתיסאם ובשני סאג’א. שתיהן העניקו יחס מצוין, ידעו ללמד והיו נחמדות. היה לי כיף לשוחח איתן וחשוב לי לנצל את הראיון הזה בשביל להודות להן.
באיזשהו שלב אפילו הרגשתי שהלימודים והדרישות אינטנסיביים מדי, כבר אמרתי להן שהן מלמדות אותי ביטויים ומושגים שאני אפילו לא יודע בעברית.

עד כמה קורס הערבית בלינגולרן שיפר באמת את הרמה שלך?

שני הקורסים שלקחתי הקפיצו את הרמה שלי פלאים, איפשרו לי להרכיב משפטים, להבין כשמדברים אליי, לדעת לנהל שיחה ברמה סבירה, לראות טלויזיה, ועוד. אני רואה בלימודים משהו לכל החיים ורוצה להמשיך ולהשתפר.

מה דעתך כיום לגבי לימודים באינטרנט? מהם היתרונות לעומת לימוד קונבנציונלי בכתה?

היתרון המובהק ביותר הוא הגמישות – אפשר לקיים את השיעורים מכל מקום ואין תלות בנסיעות או בנגישות. מהבחינה הזאת גם התחשבו בי מאוד וכשלא יכולתי לקיים את השיעורים בימים שנקבעו מראש אפשרו לי לדחות ולהזיז אותם ע”פ הצרכים שלי.

תאר מהלך של שיעור טיפוסי.

רוב השיעורים, במיוחד בשלבים המתקדמים יותר, מתחילים בשיחת חולין בערבית.
בהמשך מתחילים לעבור על החומר במצגת, קוראים ביחד, ולפעמים שרים שירים נחמדים.
הייתי מבקש לעצור הרבה פעמים ושואל שאלות על דברים שנראו לי חשובים ושימושיים כמו אוצר מילים והטיות ודואג לרשום אותם לעצמי.
סאג’א היה נוהגת ללוות כל הסבר בכתיבה על הלוח – זה היה מצוין, הקל עליי ועזר לי להבין.
בסוף השיעור הייתי מקבל שיעורי בית – חזרה על החומר או משימות אחרות בהתאם לרמה שלי.
בקורס הקרוב אני מקווה להתמודד עם אתגרים מורכבים יותר כמו לקחת כתבה מהעיתון או מחוברת, לקרוא ולנסות לתרגם – מסוג הדברים שהייתי עושה באוניברסיטה, אך לא היו אז אפקטיביים.

ספר על חוויה שזכורה לך באופן מיוחד מהקורס, או על מקרה בו השתמשת בידע שרכשת.

אני משתמש בשפה כל הזמן ומשתפר משיעור לשיעור – אם אני עוסק בבניית בית ומגיע אליי איש מקצוע חדש, המפגש בינינו יתחיל בשיחה בערבית שהיא הרבה מעבר ל”שלום שלום”.
אני מאוד נהנה מפתגמים, גם ביקשתי מסאג’א שתלמד אותי מעבר למה שמוגדר בחומר. היכולת שלי לשלוף כיום פתגם שמתאים לכל סיטואציה בחיים מהווה תענוג.

מה היית אומר למישהו שמעוניין ללמוד שפות, ושוקל לעשות זאת אצלנו?

הייתי ממליץ בחום!
כבר המלצתי על לינגולרן, ובאופן כללי אני משוויץ בפני כולם שאני לומד ערבית ושמח לתת פרטים נוספים למי שמתעניין. זו אופציה שאין לה תחרות עבור כל בן אדם שנמצא באזור הצפון ומעוניין ללמוד ערבית – אין משהו אחר באותה הליגה.


לינגולרן הינו בית ספר מקוון ללימודי שפות המציע קורסי שפות ליחידים ולקבוצות בהנחיית מורים דוברי שפת אם לכל הרמות והצרכים. השיעורים נערכים באופן חי בכיתה וירטואלית מתקדמת, המאפשרת תקשורת בזמן אמת בין המורה והתלמיד, וכוללים חומרי לימוד איכותיים וברורים.

קורס ערבית

 


    *שדות חובה
    צרו קשר עם Lingolearn