מימוש פקדון לחיילים משוחררים

משרד הבטחון מעמיד לרשות חיילים משוחררים סכום כספי שמטרתו לסייע להם בתחילת חייהם האזרחיים. לאחר שירות חובה או שירות לאומי-אזרחי, כל חייל משוחרר יכול לנצל את הפקדון האישי שלו לשם לימודים, הכשרה מקצועית, הקמת עסק, רכישת נכס או נישואין. ניתן להשתמש בפקדון למטרות אלו בלבד בטווח זמן של 5 שנים ממועד השחרור ולאחר מכן ניתן למשוך אותו. סקירה זו תוכל לסייע לכם בקבלת ההחלטה בנוגע לאפיק ההשקעה של הפקדון.

now3 lang

ההבדל בין פיקדון למענק שיחרור

בשונה ממענק השחרור שאותו מקבלים חיילים משוחררים לחשבון הבנק שלהם, הפקדון האישי עומד לרשותם לשימוש לאחת מ-5 המטרות שלהן הוא מיועד בחמשת השנים הראשונות. סכום הפקדון האישי תלוי בסוג התפקיד שאותו ביצע החייל (קרבי, תומך לחימה, לא לוחם) ובמספר שנות השירות שלו (שונה בין נשים לגברים). הוא נע בהתאמה בין קצת פחות מ-20 אלף ש”ח לקצת יותר מ-28 אלף ש”ח אצל גברים.

איך משתמשים בפיקדון

חייל משוחרר שרוצה לנצל את הפקדון לאחר השחרור צריך לפנות לבנק הפועלים או לבנק לאומי ולמלא טופס ‘בקשה למשיכת כספים מפקדון אישי’. באופן זה, כספי הפיקדון יועברו ליעד המבוקש. לאחר חמש שנים ממועד השחרור, תעמוד לרשות החייל המשוחרר תקופה של שנתיים שבמהלכה הוא יוכל לפנות אל סניף הבנק שלו ולדרוש את כספי הפקדון במלואם במזומן לשימוש לכל מטרה שבה יבחר. התהליך הוא פשוט למדי ולוקח זמן קצר יחסית.

במה אפשר להשתמש בכסף?

בחמשת השנים הראשונות ממועד השחרור ניתן להשתמש בכספי הפקדון לחמשת המטרות הבאות בלבד:
לימודים – לימודים הם עניין יקר, אך גם חשוב מאוד לתחילת החיים האזרחיים ולכן הפקדון האישי יכול לסייע מאוד במימון שלהם. ישנה רשימה של מוסדות לימוד המוכרים לצורך מימוש הפקדון האישי ובהם נכללים מוסדות בתחומים שונים ומגוונים, לרבות לימודים אקדמיים, השלמת בגרויות, לימודי תעודה ועוד. את הרשימה ניתן למצוא באתר הקרן והיחידה להכוונת חיילים משוחררים.
הכשרה מקצועית – מימוש הפקדון לשם הכשרה מקצועית יכול לשמש כמקפצה לתחילת הקריירה ולסייע בכניסה לשוק העבודה. כיום מוצעים קורסים מקצועיים בתחומים שונים במוסדות המוכרים על ידי משרד הכלכלה והמסחר, משרד התיירות, משרד הבריאות או המשרד לבטחון פנים.
הקמת עסק – עלויות פתיחת עסק הן לא עניין של מה בכך ולכן חיילים משוחררים רבים מנצלים את כספי הפקדון כדי לכסות עלויות אלו. ניתן לממש את הפיקדון לפתיחת עסק עצמאי, בהצטרפות לשותפות או לשם פתיחת חברה בע”מ.
רכישת נכס – בין אם מדובר במקום מגורים ובין אם בנדל”ן להשקעה, רכישת נכס היא ההוצאה הגדולה ביותר בחייהם של רוב האנשים ולכן רבים משתמשים בפקדון לשם מימון רכישת דירה או בית.
נישואין – גם חתונה היא סיפור יקר וניתן לממן אותה לאחר השחרור.

לימודי שפות לחיילים משוחררים ע”ח הפיקדון, האם זה משתלם?

אחד האפיקים שמומלץ להשקיע בהם את כספי הפקדון האישי הוא לימוד שפה. שליטה בשפה נוספת מקנה יתרונות משמעותיים בשוק העבודה ובחיים באופן כללי. בשוק העבודה הרווי, מעסיקים רבים מעדיפים לגייס עובדים ששולטים בשפות רבות ככל שניתן, כך שהם יוכלו לעבוד גם מול לקוחות בינלאומיים או לספק שירות לדוברי שפות זרות בארץ ובעולם. מעבר לקבלה לעבודה, שליטה בשפות מעלה גם את יכולות המיקוח של העובד ובכך את השכר שלו. שפה נוספת היא גם כלי חיוני ללימודים. במהלך הלימודים נדרשים פעמים רבות לעבד מידע ומאמרים הכתובים בשפות זרות ומשאבים יקרי-ערך נוספים נפתחים עבור תלמידים השולטים בשפות נוספות, בעיקר בעידן האינטרנט. לבסוף, שליטה בשפות נוספות היא יתרון משמעותי בטיולים ברחבי העולם, וכל שפה נוספת פותחת בפני המטייל אינספור דלתות חדשות אל עולמם של התושבים מקומיים והופכת את הטיול שאחרי הצבא לחוויה אמיתית!

לקריאה נוספת:

אנגלית לחיילים משוחרררים

אנגלית לפסיכומטרי

האם לימוד שפות אונליין מתאים לי?


לינגולרן הנו אתר לימוד שפות באינטרנט, המאפשר לכם לעשות קורס שפות למתחילים, או לשפר את מיומנויות השפה שלכם וללמוד שפות עם מורים מנוסים וחומרי לימוד מעולים, בכיתה וירטואלית מתקדמת המאפשרת תקשורה נוחה בין המורה לתלמיד

now3 lang    *שדות חובה
    צרו קשר עם Lingolearn