הכנה לבחינות בצרפתית – מה חשוב לדעת?

ישנם תלמידים רבים הנרשמים לקורס בצרפתית במכון רשמי או לומדים עם מורה באופן פרטי פנים מול פנים או באינטרנט כאשר המטרה היא לעבור בחינות ידע בשפה הצרפתית. פעמים רבות מדובר בתלמידים אשר רוצים ללמוד באוניברסיטה בצרפת, מתכוונים לעבור למקום דובר צרפתית כמו צרפת או חבל קוויבק שבקנדה וצריכים להוכיח ידע בצרפתית לשם קבלת עבודה או הגירה. לעיתים מדובר בילדים, בני נוער או מבוגרים שרוצים מסמך רשמי המאשר את רמת ידיעותיהם ללא כל סיבה חיצונית. ישנן בחינות שונות בצרפתית לצרכים אלו בדיוק כאשר כולן ללא יותר מהכלל בודקות ארבע כישורי שפה: קריאה, כתיבה, הבנת הנשמע ודיבור. במאמר זה נסקור את הבחינות הנפוצות ומה חשוב לדעת בשביל לעבור אותן.

תוכניות ללימוד שפות בלינגולרן

• DELF (Diplôme d’études en langue française) – בחינה אשר פותחה על-ידי המרכז הבינלאומי ללימודי צרפתית עבור משרד החינוך הצרפתי. הבחינה מותאמת לארבע רמות השפה שהוגדרו על-ידי המדד האירופאי להערכת שפות ומחולקות לרמת מתחילים ראשונה ושנייה ורמת מתקדמים ראשונה ושנייה. קיימות גרסאות שונות של הבחינה על-פי קבוצות גיל כאשר קיימות שלוש בחינות אפשריות: Delf Prim עבור תלמידי בית הספר היסודי (אפשרית רק ברמת מתחילים), Delf Junior et Scolaire עבור תלמידי תיכון ו- Delf tous public המיועדת למבוגרים.
בחלק של הבנת הנשמע, יש שתי הקלטות הנעות ביחד בין 3 דקות ל-8 דקות (תלוי ברמה) ולאחריהן נשאל הנבחן שאלות לגבי מה ששמע. בחלק של הקריאה מוצגים בפני הנבחנים מספר קטעי קריאה קצרים שעליהם לקרוא ולאחר מכן להשיב על שאלות כן ולא, שאלות רב-ברירתיות או שאלות פתוחות קצרות. בחלק הכתיבה משתנות המשימות על-פי דרגת הקושי של המבחן, כאשר ברמת מתחילים ראשונה נדרש הנבחן למלא מסמך עם מידע אישי ולאחר מכן לכתוב טקסט קצר הנוגע לחיי השגרה וברמת מתקדמים נדרש הנבחן לכתוב חיבור, מכתב או מאמר לגבי עמדתו האישית בנוגע לסוגייה מסוימת. בחלק הדיבור, שהינו החלק האחרון, מתבקש הנבחן לנהל דיאלוג מודרך עם הבוחן כאשר השאלות מתחילות בהחלפת מידע קצר על נושא מסוים ולאחריה משחק תפקידים עם הבוחן על נושא שגרתי (מתחילים) ומגיעות עד לחוות דעת על נושא מסוים המוגש בתור טקסט אותו על הנבחן לקרוא מבעוד מועד (מתקדמים). קיימת עוד גרסה של הבחינה הנקראת DALF(diplome approfondi de langue francaise) המיועדת ללומדי צרפתית אשר הגיעו לרמה הגבוהה ביותר,רמה C.
• TEF (test d’evaluation du francais) – פותח על-ידי מרכז השפה הצרפתית של משרד התעשייה והמסחר בצרפת על מנת לקדם את הצרפתית כשפה מקצועית. כיום מוכר כמבחן ידע בשפה על-ידי משרד החינוך הצרפתי והן על-ידי ממשלת קנדה ובפרט מחוז קויבק (המחוז היחיד בקנדה שבו רב דובר צרפתית) עבור המבקשים להגר לקנדה. ממש כמו המבחן הקודם שהזכרנו, גם מבחן זה בודק את אותם ארבעת הכישורים ועוד שניים נוספים שהינם דקדוק ואוצר מילים. החלקים הבאים: דקדוק, אוצר מילים, קריאה והבנת הנשמע הינם חובה ואילו דיבור וכתיבה הינם רשות. המבקשים להגר לקנדה חייבים להיבחן בהבנת הנקרא, הבנת הנשמע, דיבור וכתיבה כאשר לכל חלק יש מקסימום ניקוד שניתן לקבל והמבחן אחיד ואינו מחולק לרמות ידע.
• מבחן הבגרות בצרפתית של משרד החינוך – משרד החינוך הישראלי מאפשר לתלמידים ישראלים להיבחן מדי שנה בבחינת בגרות בצרפתית ברמות 4 ו-5 יח”ל. בנוסף לידע בדקדוק ואוצר מילים, נדרש הנבחן גם ללמוד טקסטים ספרותיים.

על מנת לעבור בחינות אלו יש להפגין יכולת טובה בכל ארבעת הכישורים הללו. כמובן שניתן לרכוש ספרים אשר יעזרו להעמקת הידע, יתרגלו איתכם את החומר ואפילו יתנו לכם קישורים לאפליקציות ללא עלות שיעזרו לכם לתרגל את הבנת הנשמע. יחד עם זאת, אין תחליף למורה מוסמך ובעל ניסיון אשר יוכל לתקן את שגיאותיכם ולתת לכם הסבר מפורט על הטעויות וכיצד ניתן לתקנן. לפיכך מומלץ על שילוב בין הגורמים הנ”ל. כלומר, יש לשלב עבודה עם ספרים ועזרי לימוד אחרים יחד עם עזרתו של מורה אשר יוכל לחדד עבורכם את אותן הנקודות שלא תמצאו בשום ספר. בייחוד נכון הדבר לגבי הדיבור שהרי אותו לא ניתן לתרגל מספרים בלבד. בלינגולרן תוכלו לעבוד על כל הכישורים הנדרשים אונליין, עם מורה פרטי ומבלי לעזוב את הבית. צוות המורים של לינגולרן בעל הידע, הכישורים והניסיון לתת את המענה הנכון לכל שאלה וחשש שיש לכם, הנבחנים. כך, המורה יוכל לסייע לכם להבין את הדקדוק הצרפתי המסובך, לשכלל את יכולתכם בקריאת השפה הצרפתית וכמובן יסייע לכם ברכישת הדיבור שהינו החלק הכי קשה עבור אלו שאינם דוברי שפת אם.

תוכניות ללימוד שפות בלינגולרן


לינגולרן הנו אתר לימוד שפות באינטרנט, המאפשר לכם לעשות קורס שפות למתחילים, או לשפר את מיומנויות השפה שלכם וללמוד שפות עם מורים מנוסים וחומרי לימוד מעולים, בכיתה וירטואלית מתקדמת המאפשרת תקשורה נוחה בין המורה לתלמיד

רוצים להעשיר את הידע שלכם על השפה הצרפתית? קראו גם:

לימודי צרפתית 4לימוד צרפתית למתקדמים– כיום עומדת בפניכם האפשרות לשפר את רמת הצרפתית שלכם בקלות וביעילות בלימוד מקוון.

לימודי צרפתית 8מקור השפה הצרפתית – מתי אנשים התחילו לדבר צרפתית ומדוע?! כל התשובות בכתבה.    *שדות חובה
    צרו קשר עם Lingolearn