חדשות ספטמבר בשפה הערבית

כמו שכולכם כבר יודעים, מקורה של השפה הערבית מצוי במשפחות השפות השמיות הכוללת את העברית, ערבית והארמית. לאור הדמיון הרב המצוי בין עברית לערבית, הרבה יותר קל לנו, הישראלים, ללמוד את השפה הערבית. מעבר לכך, ישנן מילים רבות הנמצאות בשימוש בשפה העברית שהן במקורן מילים ערביות.

למי שלא מכיר, “האתר השפה העברית” מכיל מגוון מאמרים בנושא “מילים שחדרו לעברית” ובכל מאמר כזה מילון בהתאם לשפה. המילון הבא מוקדש כולו למילים ערביות שאנחנו משתמשים בהן ביום יום שלנו:

https://www.safa-ivrit.org/imported/arabic.php

now arabic

השנה, מיד לאחר יום כיפור שהוא היום הקדוש ביותר ליהודים, יחול חג הקורבן, או כפי שהוא נקרא בערבית ” עיד אלאחדא”. זהו החג החשוב ביותר בלוח השנה האסלאמי. החג מציין את סיום תקופת החג’ – העלייה לרגל למכה, ונמשך כ4 ימים בדרך כלל.

המוסלמים חוגגים את עיד אלאחדא לזכר אברהם אשר חלם שעליו להקריב את בנו במצוות אלוהים. אמנם על פי הפרשנות המוסלמית אותו הבן היה ישמעאל, אך סופו של הסיפור דומה לסיפור “עקדת יצחק” והאל עצר את אברהם מהקרבת הקורבן וציווה עליו להעלות בעל חיים במקומו.

מנהגי החג כוללים השתתפות בתפילת החג במסגד, קריאת פסוקים מהקוראן בבתי הקברות – לזכרם של קרוביהם המתים, עליה למכה (בה התרחש סיפור העקידה לפי הקוראן), חגיגות משפחתיות או קהילתיות, ושחיטת כבש או פרה כאשר את הבשר נותנים בחלקו לעניים ובחלקו משאירים לסעודה משפחתית.

מרכז הגישור מוזאיקה הכין סרטון על החיבור בין היהדות והאסלאם בימים אלה בכדי לקדם מסר של סובלנות,, כבוד הדדי וחיים משותפים

לינגולרן גאה לתמוך בפעילות של פרויקט ע.מ.ל. (ערבית מדוברת לכולם), במסגרתו סטודנטים ערביים מלמדים ערבית מדוברת ותרבות ערבית בבתי ספר יהודיים ומציגים מודל אחר ומרענן של יחסים בין בוגרים ערביים לילדים יהודיים.

לינק לאתר: http://spokenarabic.co.il/

ולסרטון:

לינגולרן הנו בית ספר ללימוד ערבית באינטרנט בעזרת שיחה חיה עם מורה, שבו תוכלו ללמוד קורס ערבית למתחילים או למתקדמים ולשפר את מיומנויות הערבית שלכם! וזאת בעזרת מורים מנוסים וחומרי לימוד מעולים, בכיתה וירטואלית מתקדמת. היכנסו עכשיו לקמפוס ערבית המגוון ביותר בישראל וקבלו פרטים נוספים ותכני העשרה ייחודיים.    *שדות חובה
    צרו קשר עם Lingolearn