fbpx

עברית למתחילים: איך לדחות הזמנה להיפגש?

יש הרבה סיבות שגורמות לאנשים להתחיל קורס עברית אונליין. יכול להיות שאתם מתכננים לעבור לגור בישראל ואתם רוצים להכיר את השפה לפני המעבר. יכול להיות שאתם מתכננים לבוא לביקור ארוך בארץ וללמוד איך אומרים בעברית כמה שיותר מילים מאוד יעזור לכם להסתדר. יכול להיות שקרוב משפחה שלכם הוא ישראלי או דובר עברית או אפילו בן הזוג שלכם דובר עברית, ובעזרת לימוד עברית תוכלו לתקשר איתם בשפה שלהם — מה שיכול ממש לקרב ביניכם. ואולי אתם עובדים עם הרבה חברות בישראל ובמקרה הזה מאוד יעזור לכם ללמוד ביטויים בעברית שקשורים לעבודה או מילים בעברית על טכנולוגיה.

לא משנה מה הסיבה שהחלטתם להתחיל לימוד עברית, כמו בלמידת כל שפה, מאוד חשוב להגדיל את אוצר המילים שלכם. ככל שתלמדו יותר מילים בעברית כך תוכלו לפתח את יכולות השיחה שלכם, יכולות הכתיבה והחשיבה בשפה. במאמר הזה החלטנו להתמקד בנושא שלא מדברים עליו הרבה – איך לדחות הזמנה להיפגש.

בדרך כלל, רוב חומרי הלימוד על אוצר מילים בעברית יתמקדו בדברים חיובים: ביטויים שימושיים לשיחת טלפון, כיצד לנהל שיחת היכרות בעברית או איך לבטא תחושות ורגשות. אבל מה לעשות שלא תמיד החיים הם רק טובים וחיוביים, ולכן חשוב לדעת מילים בעברית שיהיו שימושיות לכל המצבים. אז אם מישהו רוצה לקבוע איתכם פגישה עסקית, או סתם ללכת לבית קפה או סרט, ואתם כבר עסוקים, ממש עייפים, או פשוט לא רוצים — איך מגיבים? הנה כל המשפטים שיעזרו לכם:

תוכניות ללימוד שפות בלינגולרן

מילים בעברית – איך דוחים הזמנה להיפגש

 

אֲנִי כְּבָר מִחוּץ לַבַּיִת.

הסבר: אם מישהו רוצה לבוא אליכם הביתה כדי לבקר אתכם, ואתם לא בבית – זה מה שתגידו לו.

 

סְלִיחָה, יֵשׁ לִי כְּבָר תָּכְנִיּוֹת.

הסבר: כבר קבעתם פגישה עם מישהו אחר או שיש לכם תור לרופא, עבודה או סידורים? זו התשובה המנומסת.

 

אֲנִי נוֹרָא מִצְטַעֵר/מִצְטַעֶרֶת, אֲבָל יֵשׁ לִי עוֹד פְּגִישָׁה.

הסבר: זה קצת דומה למשפט הקודם, אבל את המשפט הזה יותר הגיוני לומר אם אתם מדברים עם מישהו מהעבודה שלכם או מישהו שקשור לפגישת עסקים.

 

אֲנִי מַעֲדִיף/מַעֲדִיפָה לְהִשָּׁאֵר הַיּוֹם בַּבַּיִת.

הסבר: לא תמיד חייבים לצאת כשמישהו מבקש, לפעמים אפשר להגיד שאתם רוצים להיות בבית.

 

צפו בסירטון לדוגמא מתוך שיעור עברית בלינגולרן:

 

תּוֹדָה, אֲבָל אֲנִי לֹא אֶשְׁתַּתֵּף הַפַּעַם.

הסבר: אם פשוט לא מתחשק לכם, לא חייבים לתת סיבה, אבל תמיד טוב להודות על ההזמנה.

 

תּוֹדָה, אֲבָל אֲנִי בֶּאֱמֶת עָיֵף/עֲיֵפָה.

הסבר: היה לכם יום ממש ארוך ואתם פשוט רוצים לישון? זה מה שתגידו. זה לא משפט שתגידו לבוס שלכם או למישהו שאתם לא מכירים טוב — זה יותר משהו שאומרים לחברים או משפחה.

 

מִצְטַעֵר/מִצְטַעֶרֶת, אֲנִי אֶהְיֶה מִחוּץ לָעִיר בְּאוֹתוֹ הַזְּמַן.

הסבר: אתם טסים לחו”ל באותו בתאריך שהציעו לכם? או מתכננים לבקר משפחה? זו התשובה שתיתנו.

 

הַלְּוַאי שֶׁיָּכֹלְתִּי, אֲבָל זֶה לֹא הוֹלֵךְ לְהִסְתַּדֵּר הַפַּעַם.

הסבר: אם יש לכם פשוט יותר מדי דברים על הראש, ואין לכם אפשרות להזיז אותם — זאת תשובה טובה.

 

תֵּן לִי לַחֲשֹׁב עַל זֶה, וַאֲנִי אֶחֱזֹר אֵלֶיךָ.

הסבר: אתם דווקא ממש רוצים להיפגש, אבל לא בטוחים אם תוכלו באותו הזמן? אתם לא חייבים להגיד כן מיד. אתם יכולים לקחת קצת זמן — וזאת התשובה שתיתן לכם את הזמן הזה.

 

אַף אֶחָד מֵהַתַּאֲרִיכִים הָאֵלֶּה לֹא מַתְאִים לִי, אֲבָל אֲנִי אֶשְׂמַח לִרְאוֹת אוֹתְךָ בְּפַעַם אַחֶרֶת.

הסבר: שוב, יכול להיות שאתם ממש רוצים להיפגש, אבל לא יכולים בזמן שהציעו לכם. זו תשובה טובה שתבטיח שהאדם יחזור אליכם בעתיד כדי לנסות שוב.

 

תוכניות ללימוד שפות בלינגולרן

רוצים להעשיר את הידע שלכם על השפה העברית? קראו גם:

עבודות ובעלי מקצוע בעברית: אוצר מילים ותרגילים בעברית – למדו אוצר מילים בעברית בנושא עבודות ובעלי מקצוע בעזרת תמונות ובחנו את הידע שלכם עם תרגילים ותשובות.

עברית למתחילים: ביטויים שימושיים לשיחת טלפון – למדו ביטויים שימושיים בעברית לשיחה בטלפון שיעזרו לכם להרגיש יותר בטוחים בשיחה בעברית


לינגולרן הנו אתר לימוד עברית באינטרנט, המאפשר לכם לעשות קורס עברית למתחילים, או לשפר את מיומנויות העבריתשלכם וללמוד עברית עם מורים מנוסים וחומרי לימוד מעולים, בכיתה וירטואלית מתקדמת המאפשרת תקשורה נוחה בין המורה לתלמיד.

 
 


    *שדות חובה
    צרו קשר עם Lingolearn