עובדות על גרמניה ועל השפה הגרמנית

מאת אתי דסקל, מורה לגרמנית בלינגולרן

להלן מספר עובדות מסקרנות על אודות גרמניה:

 1. עם כמות של כ-80,781,000 אזרחים (נכון ל-2013), גרמניה היא המדינה השנייה הכי מאוכלסת באירופה. במקום הראשון, דרך אגב, נמצאת רוסיה.
 2. גרמניה ניצבת במקום השלישי בעולם מבחינת שיעורי ההגירה אליה.
 3. גרמניה היא הכלכלה החזקה ביותר באירופה עם תמ”ג של 3.5 מיליארד דולר. ללא הגיבוי הכלכלי והפוליטי של גרמניה, היורו כמטבע של האיחוד האירופי לא היה יכול לשרוד.
 4. גרמניה גובלת ב-9 מדינות – המספר הרב ביותר של מדינות שכנות בכל העולם.
 5. גרמניה היא אחת המדינות שבשטחן מספר אתרי המורשת הרב ביותר. בגרמניה נמצאים 49 נכסי טבע ותרבות מוכרים על-ידי אונסקו.
 6. עד לתחילת המאה ה-20 הייתה גרמניה אומת המדע מספר אחת. המצאות גרמניות כוללות את הנורה החשמלית (זיגמונד ברגמן ביחד עם תומס אדיסון), המחשב (קונרד זוסה), וקובץ ה-MP3 (קרל-היינץ ברנדנבורג).
 7. בגרמניה מדברים את המספר הרב ביותר של ניבים בכל אירופה.

עובדות על גרמניה

עובדות על השפה הגרמנית

ומה בקשר לשפה הגרמנית? בגרמניה אין מקבילה ל”אקדמיה ללשון עברית”. במקום זה קיים המילון דודן ((Duden אשר נכתב לראשונה בשנת 1880 על-ידי קונרד דודן, בלשן ומילונאי. דודן משמש מעל 130 שנה כערכאה המכרעת והבלתי ניתנת לערעור בכל השאלות הקשורות לשפה הגרמנית ולכתיב נכון. עם הזמן החלו להופיע, בנוסף למילונים שהתעדכנו מעת לעת, גם ספרים העוסקים בדקדוק הגרמני ובכתיב.
להלן עשר עובדות מפתיעות על השפה הגרמנית:

 1. השפה הגרמנית כוללת כ-300,000 מילים (לשם השוואה, אוצר המילים בעברית נאמד בכ-100 אלף מילים ובאנגלית בסביבות המיליון).
 2. אוצר המילים של הגרמני הממוצע נמדד ב-13,000 מילים, כלומר בסביבות 4% מסך כל המילים הקיימות בשפה.
 3. בכל שנה מוסיפה האקדמיה לגרמנית כ-1000 מילים חדשות, אך באופן טבעי נעלמות מהשפה עשרות רבות אחרות.
 4. כתב האברוגן (Abrogans Handschrift) הוא מילון גרמני-לטיני שנוצר בין השנים 765-775 וכולל 3,670 מילים בגרמנית. הוא נחשב לתיעוד העתיק ביותר בשפה הגרמנית. הוא חובר על-ידי עשרים כותבים במנזר בדרום-מערב האימפריה הקרולינגית.
 5. האחים גרים החלו בכתיבת המילון הגרמני המודרני הראשון בשנת 1838 והכרך הראשון שלו יצא לאור בשנת 1854.
 6. 12% מכל הספרים בעולם יוצאים לאור בגרמנית.
 7. גרמנית ידועה בחיבתה למילים ארוכות במיוחד, הנובעת מהיכולת להצמיד מספר שמות עצם אחד לשני. אך מהי המילה הארוכה ביותר? Kraftfahrzeug-Haftpflichtversicherung (=ביטוח חובה לרכב) עם 36 אותיות. אחריה מגיעה המילה Donaudampfschifffahrtsgesellschaft (=חברת ספנות קיטור של הדנובה), בה קיימות 34 אותיות. רק כדי לסבר את האוזן – החברה הזו היא חברה אמיתית שהוקמה ב-1829 על-ידי ממשלת אוסטריה ותפקידה היה לשנע נוסעים ומטען על הדנובה.
 8. אורך המילה הממוצעת בגרמנית על-פי Duden הוא 10.6 אותיות.
 9. מה יש יותר בגרמנית? ובכן, 74.3% מסך המילים בגרמנית הם שמות עצם, 13.8% הם שמות תואר, ו- 10.1% הם פעלים. כל היתר מהווים פחות מ-2% וכוללים תארי פועל ומיליות.
 10. גרמנית היא שפה פמיניסטית! 46% משמות העצם בגרמנית הם ממין נקבה, 34% ממין זכר ורק 20% מהמין הסתמי.

לינגולרן הוא בית-ספר אינטרנטי לשפות המכיר בחשיבות הרבה של הקניית יסודות השפה הגרמנית כאחת השפות המדוברות והמשפיעות ביותר בעולם. הלימוד בבית-הספר נעשה בשילוב הכרת התרבות וההווי בגרמניה, לאור ההשקפה כי השפה נוצרת מתוכן.

עובדות על גרמניה


  *שדות חובה
  צרו קשר עם Lingolearn