now3 english

לימודי אנגלית לפסיכומטרי

בחינת הפסיכומטרי היא הבחינה הסטדנרטית והפופולרית בישראל המשמשת להערכת כישורים מנטליים וקוגנטיביים של אדם ביחס ליכולותיהם של אחרים. הבחינה משמשת ככלי מיון עיקרי לכניסה לאוניברסיטאות ומוסדות שונים להשכלה גבוהה, ולעתים אף ככלי מיון מועמדים לעבודות מסוימות. הבחינה ידועה בחשיבותה הגבוהה היות והצלחה בה היא תנאי בסיסי לקבלה למקומות רבים. מדי שנה נבחנים כ-80,000 תלמידים והממוצע שלהם עומד על כ-536, ומתוכם רק עשרה מצליחים לקבל את הציון המקסימלי – 800. הבחינה מורכבת משלושה חלקים – חשיבה כמותית, חשיבה מילולית ואנגלית, והיא נמשכת 3 שעות ועשר דקות. לכל שאלה יש זמן קצוב ומועט וקצב הבחינה הוא מהיר. לחלק של השפה האנגלית משקל נמוך מלשאר החלקים, אך הוא חשוב מאוד ומשפיע על עתיד הסטודנט.

מדוע הבחינה הפסיכומטרית כוללת חלק באנגלית?

השפה האנגלית משמשת כיום כשפה בינלאומית בכל הזירות, לרבות עולם האקדמיה. מחקרים עדכניים רבים וחשובים מתפרסמים באנגלית ועל כל סטודנט במוסד להשכלה גבוהה לדעת לעבד מידע באנגלית כחלק מלימודיו האקדמיים ולהבין את הכתוב במאמרים אלו. השפה האנגלית היא גם חלק חשוב מהידע הכללי שאמור להיות לאקדמאי והמוסדות רובם ככולם דואגים שתלמידיהם ישלטו בשפה ברמה בסיסית לפחות. מחוץ לעולם האקדמי, שליטה באנגלית היא כלי חיוני כמעט בכל תעשייה והיא תשמש כל בעל תואר בכל קריירה שהוא יבחר לבנות בהמשך הדרך.

מה כולל הפרק במבחן?

פרק האנגלית בפסיכומטרי מורכב מ-22 שאלות ומשלושה חלקים שלכל אחד מהם מוקצב זמן מוגבל:
השלמת משפטים – בחלק זה 8 שאלות שעליהם יש לענות ב-3 דקות. תתבקשו להשלים משפטים חלקיים.
ניסוח מחדש – בחלק זה 4 שאלות שעליהן יש לענות ב-4 דקות. יהיה עליכם לנסח מחדש משפטים נתונים.
הבנת הנקרא – שני קטעים לקריאה ו-5 שאלות על כל קטע. הקטע השני לרוב קשה יותר ולכן מומלץ לתכנן את התשובות כך שהוא יקבל זמן רב יותר. בחלק זה עומדות לרשות הנבחן 13 דקות שמומלץ לחלקן ל-6 ו-7 דקות בהתאמה.

עד כמה חשוב הציון באנגלית?

חשיבות הציון בחלק האנגלית בפסיכומטרי היא גבוהה. מוסדות אקדמיים קובעים על פי ציון אם התלמיד זכאי לפטור מקורסים באנגלית או את מספר השעות הסמסטריאליות שעליו ללמוד אנגלית על מנת לעמוד בדרישות, אם איננו זכאי לפטור. מיותר לציין שקבלת פטור חוסכת זמן וכסף רבים במהלך התואר ולכן מומלץ להשקיע מאמצים בנסיון להוציא את הציון הטוב ביותר שאתם יכולים בחלק זה של בחינת הפסיכומטרי. מי שלא הצליח לקבל ציון שמקנה לו פטור מקורס באנגלית באוניברסיטה, יכול לגשת לבחינות אמי”ר שהן בחינות ייעודיות לקבעית הרמה באנגלית ובאמצעותן ניתן לקבוע את רמת האנגלית של הנבחן ולהוציא פטור גם כן.

שיטות נבחרות ללימוד

ישנן שיטות רבות ללימוד אנגלית כהכנה לבחינה הפסיכומטרית. מכיוון שחלק גדול מהפרק באנגלית עוסק באוצר מילים ודקדוק, מומלץ מאוד לשים דגש על חלקים אלה. דרך יעילה אחת היא להתכונן לחלק האנגלית במסגרת קורס הכנה לפסיכומטרי המוצע על ידי גופים רבים. אנשי המקצוע שמכינים נבחנים בקורסים אלה יודעים לכוון כל תלמיד באופן המתאים לו והם בעלי ניסיון וידע רלוונטיים מאוד. כמו כן, מומלץ לקרוא כמה שיותר באנגלית על מנת להעשיר את אוצר המילים שלכם. אפילו קריאת כתוביות באנגלית בזמן צפייה בסדרות או סרטים יכולה להיות שיטה יעילה. רצוי לשנן מילים שאינכם מכירים ולתרגל את הזיכרון בזוגות. שיטות הכנה אחרות כוללות לימוד עצמי מספרים או באמצעות האינטרנט, מורים פרטיים ועוד. לכל שיטה יש יתרונות וחסרונות ואת העלויות שלה. לכן, חשוב שתהיו מודעים לדרך הלימוד המתאימה ביותר לאישיות שלכם, לרמת האנגלית ולסכומים שתהיו מוכנים להוציא. מסיבות אלו, רצוי שתתחילו להתכונן לבחינה מוקדם ותתנסו בשיטות השונות. בהצלחה!

לקריאה נוספת:

שיטת לינגולרן ללימוד שפה

11 טיפים ללימוד ושיפור האנגלית

למה ללמוד אנגלית עם לינגולרן?


לינגולרן הנו אתר לימוד שפות באינטרנט, המאפשר לכם לעשות קורס שפות למתחילים, או לשפר את מיומנויות השפה שלכם וללמוד שפות עם מורים מנוסים וחומרי לימוד מעולים, בכיתה וירטואלית מתקדמת המאפשרת תקשורה נוחה בין המורה לתלמיד

now3 english    *שדות חובה
    צרו קשר עם Lingolearn