אנגלית מתקדמת למטיילים

 

הזמנתם את כרטיס הטיסה, וידאתם הזמנות בהוסטל או בית מלון, ארזתם את המזוודה ואמרתם שלום לסבתא. כל ההכנות הקשות נגמרו לקראת הטיול, אז למה בכל זאת אנחנו מציקים לכם? כי אולי כדאי שתשתפשפו עם האנגלית! בעולם הגלובלי של היום, בין אם אתם טסים לברזיל, טוקיו או אתיופיה, במאה אחוז תצליחו להסתדר יותר טוב אם תדברו אנגלית מאשר אם תדברו עברית. ואם כבר עכשיו תעברו על כמה מושגי מפתח באנגלית, גם תצליחו לחסוך מעצמכם מצבים מביכים, חוסר אונים ושלל הפתעות אחרות. אז כמו שאהבו לומר בשנות ה-90, לגזור ולשמור!

 

לפני שאנחנו צוללים לאנגלית שהיא לקצת יותר מתקדמים, אולי כדאי לכם לעבור על כמה כתבות קודמות שעשינו. הנה כתבה על כיוונים באנגלית, שתוודא שגם אם כבר הלכתם לאיבוד (כי לפעמים זה דווקא נחמד), תמיד תוכלו למצוא את הדרך חזרה. הנה כתבה קצת יותר בסיסית על אנגלית למטיילים, שמתמקדת בעיקר באוצר מילים. וכאן תוכלו למצוא אוסף של טעויות בסיסיות שישראלים עושים בחו”ל, כדי שתוכלו להימנע מהן. ועכשיו נעבור לאנגלית קצת יותר מתקדמת.

 

now english

 

ההבדל בין I want ו-I’d like

 

בעוד הפרוש לעברית של שני הביטויים הוא “אני רוצה”, אם אנחנו רוצים להישמע מנומסים יותר, תמיד תעדיפו להשתמש ב-I’d like. למשל בחנות בגדים – I want this shirt – נשמע יותר כמו פקודה (תביא לי את החולצה הזאת עכשיו!), בעוד I’d like this shirt, נשמע יותר עדין (הייתי רוצה את החולצה הזאת). אם תוסיפו בסוף please, בכלל ניצחתם בנימוסים:

מזמינים אוכל במסעדה? I’d like to order, please

רוצים מטבע מקומי? I’d like to exchange money, please

המוכר לא ממש עזר לכם? I’d like to talk to the manager, please (אפילו אם אתם כועסים)

 

מתי משתמשים ב-Is there/are there?

 

אם אתם רוצים לשאול איפה השירותים, יכול להיות שנשמע לכם טבעי פשוט להגיד You know where is the bathroom? אבל בדומה לסעיף הקודם, ניסוח זה יכול להישמע קצת חצוף, בנוסף לכך שהוא לא נכון מבחינה דקדוקית. במשפט בעצם נתתם קביעה שהאדם אותו שאלתם יודע איפה השירותים, ופשוט הוספתם סימן שאלה. במקום, שאלו אותו אם יש שירותים באיזור – Is there a bathroom nearby? וזה כמובן עובד בכל מני תחומים:

במלון – Are there any extra blankets?

במסעדה – Is there an English menu?

במוזיאון – Is there a discount for senior citizens?

 

מתי Can ומתי Could?

 

משפט תמיד יתחיל במשפט שאלה, ואנחנו משתמשים ב-Could/Can כשאנחנו מבקשים עזרה ממישהו, אבל יש הבדל עדין. Can היא מילה פחות רשמית, מתאימה יותר לשיחה עם בני משפחה או חברים, בעוד ש-Could עדיפה לשיחה עם זרים, כמו במקרים הבאים:

על הטיסה – Could I have a bloody Mary, please?

במלון – Could you clean my room now?

ברחוב – Could you direct me to this address?

 

בריטים ואמריקאים – אצל שניהם זו אנגלית, אבל יש הבדלים

 

אם אתם טסים ללונדון או לניו-יורק ואתם דוברים אנגלית בסיסית, יבינו אתכם בכל מקום. אבל יש כמה מילים בסיסיות, שנאמרות באופן ממש שונה – ויסתכלו עליכם קצת מוזר אם תשתמשו במילה הבריטית בארה”ב ולהיפך. הנה רק כמה:

מעלית – באמריקאית elevator בבריטית lift

דירה (נגיד, בairbnb) באמריקאית apartment בבריטית flat

מדרכה באמריקאית sidewalk בבריטית pavement

חשבון (במסעדה) באמריקאית check בבריטית bill

צ’יפס (כזה שקונים במקדונלדס) באמריקאית fries בבריטית chips

כדורגל באמריקאית soccer בבריטית football – וכל אחד מהם יתעצבן אם תשתמשו בביטוי הלא נכון!

אתם יכולים לקרוא על הבדלים נוספים בין האנגלית הבריטית לאמריקאית פה.

 

נימוסים קטנים יפתחו הרבה דלתות

 

מלבד המילים הבסיסיות של תודה, בבקשה וסליחה – ישנם כמה משפטים שכדאי לדעת ולהשתמש, כדי להיות מנומסים ולהביע הערכת תודה. אי אפשר לדעת מתי פעם הבאה תפגשו את אותו האדם (אם זה נהג מונית בעיר קטנה, או העוזרת שמנקה כל יום את החדר שלכם). וגם אם לא תפגשו, למה לא לעשות למישהו את היום? אז הנה כמה שכדאי לזכור:

I really appreciate your help

Thank you for your effort (אפילו אם לא הצליחו לעזור)

Thank you for the time you took out of your day

 

הכי חשוב, כשאתם מטיילים בחו”ל, זה לא להתבייש ולדבר כמה שיותר! אי אפשר לדעת אילו אנשים מעניינים תפגשו וכמה חוויות תצברו, אם רק תפתחו את הפה. וכמובן שזו הדרך הכי טובה לתרגל את האנגלית! ואם כשתחזרו, תרצו להמשיך לתרגל את האנגלית, ולהגיע לרמה הכי גבוהה שאפשר, אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר, ולהתחיל ללמוד עם מורים פרטיים אונליין!

 

now english

רוצים להעשיר את הידע שלכם על השפה האנגלית? קראו גם:

למה ללמוד אנגלית בלינגולרן?– אודותינו ואודות קורסי השפות לילדים ומבוגרים בלינגולרן.

לימודי אנגלית לילדים -על השיטה של לינגולרן ללימוד אנגלית לילדים. 


לינגולרן הנו אתר לימוד אנגלית באינטרנט, המאפשר לכם לעשות קורס אנגלית למתחילים, או לשפר את מיומנויות האנגלית שלכם וללמוד אנגלית עם מורים מנוסים וחומרי לימוד מעולים, בכיתה וירטואלית מתקדמת המאפשרת תקשורה נוחה בין המורה לתלמיד.    *שדות חובה
    צרו קשר עם Lingolearn