fbpx

לימוד יידיש באינטרנט

ללמוד יידיש באינטרנט עם המורים הטובים ביותר!

שפת היידיש, או השפה היידית, היא שפתם המסורתית של יהודים אשכנזים ממזרח וממערב אירופה, והיא מעוררת עניין רב בשנים האחרונות. אנו עדים לתחייה מחודשת בדמות מחזות תיאטרון, הופעות ומוזיקה. אם לימודי יידיש מעניינים אתכם, אנו בלינגולרן נספק לכם את הפתרון הטוב ביותר ללמידה מהבית. הלימודים משלבים הוראה פרטנית המותאמת לרמת התלמיד, מאפשרים התמקדות בנושאים הרלוונטיים לו ומספקים את כל היתרונות שבלמידה בכיתה וירטואלית אינטראקטיבית. לינגולרן הינו בית ספר חדשני המאפשר לימוד שפות אונליין מכל מקום בליווי צמוד ואישי של מורים מקצועיים דוברי השפה כשפת אם.

 now3 Yiddish

צפו בסרטון לדוגמה מתוך שיעור יידיש בלינגולרן:

לימוד יידיש עם לינגולרן

לינגולרן הוא בית ספר אינטרנטי חדשני ללימוד שפות, המאפשר לכם ללמוד יידיש באינטרנט אך בניגוד לאתרים אחרים ללימוד שפות, אצלנו הלמידה מתבצעת באופן המתאים ביותר לתלמיד ובקצב שלו. בלינגולרן תוכלו ללמוד יידיש בראש שקט עם המורים המנוסים ביותר ובאמצעות הכלים הטכנולוגיים המתקדמים שלנו, ואנחנו נספק את כל חומרי הלימוד כך שאתם לא צריכים אפילו לצאת מהבית.

המורים שלנו דוברים יידיש ברמה גבוהה מאוד, בעלי ניסיון עשיר בהוראה ויודעים בדיוק כיצד לספק את הבסיס למתחילים, ואת הכלים הדרושים לשליטה מיטבית בשפה. למרבה הנוחות, יידיש עושה שימוש באותיות עבריות, אבל עם כמה שינויים: ביידיש האותיות א’, ע’, ו’, י’ משמשות לניקוד. למשל את המילה ‘ללמוד’ כותבים: לערן. עם זאת, היידיש נוצרה מתוך שילוב של לא מעט שפות – עברית, ארמית,גרמנית, שפות גרמאניות נוספות, שפות סלאביות ושפות לטיניות. כלומר, חוקי הדקדוק והתחביר שלה שונים בתכלית מעברית, מה שמצריך הכוונה של מורה. אנו בלינגולרן מציעים ליווי אישי של מורה מנוסה דובר יידיש ברמה גבוהה בכל שלבי הלימוד ובהתאם לצרכים האינדיבידואליים של כל תלמיד.

לרוב, על מנת ללמוד יידיש בארץ תצטרכו לצאת מהבית ולהירשם למכללה או מכון מיוחד ללימוד השפה. לשם כך תידרשו לצאת מהבית, להצטופף בכיתה עם תלמידים נוספים כדי ללמוד עם מורה שיצטרך להתאים את הלימוד לקצב של רוב הכיתה. בלינגולרן, אנו מציעים לכם לימוד יידיש באינטרנט או בכיתה וירטואלית, כך שהמורה מגיע ישירות אל מסך המחשב ומלמד אתכם לפי הקצב שלכם ולפי  הדרישות שלכם.

תלמידים מספרים

ללמוד יידיש

אבל למה כדאי ללמוד יידיש?

מלבד היתרון הברור בידיעת שפה נוספת, היידיש היא שפה שבעלי מקצועות רבים מוצאים עצמם נתקלים בה במהלך עבודתם. בין אם מדובר במגזר החרדי, שמהווה נתח שוק לא מבוטל כיום, ובין אם מדובר באנשים מבוגרים ממוצא אשכנזי שלעיתים מתקשים בתקשורת בשפה העברית והיידיש היא עודנה שפת ילדותם, ואין משמח יותר מלשוחח עם מישהו שמכיר את השפה.

כאמור, המילים ביידיש אמנם נכתבות באותיות עבריות, אף ההגייה שלהן היא בהטעמה אשכנזית. יש לציין כי בניגוד ללאדינו ולשפות יהודיות אחרות שדיברו יהודים בתפוצות, ביידיש לא נותר כמעט זכר לעיצורים ולתנועות של העברית העתיקה, היידיש שואבת את צורת הגייתה משפות גרמניות וסלאביות. למשל את המילה ‘ללמוד’ כותבים: לערן. זוהי דוגמה טובה שמראה את המקורות המגוונים של השפה. במקרה זה יידיש נשמעת דומה לאנגלית, אם כי ברובה היא דומה לשפה הגרמנית, מה שעשוי להקל על לימודי יידיש למי שדובר או מכיר את שפות אלה, וכמובן הנגישות לדוברי העברית בזכות האותיות.

ליידיש היסטוריה מפוארת שמתחילה עוד בימי הביניים, בתקופת האימפריה הרומית הקדושה. מקורה בהתיישבות היהודית בגרמניה בתקופה זו, שאנשיה זנחו את שפות המקור שלהם, הניבים היהודיים של האיטלקית והצרפתית, ויחדיו פיתחו ניב חדש של גרמנית יהודית. בימי הביניים המאוחרים גם יהדות מזרח אירופה קיבלה על עצמה את השפה היידית ונוצר ניב חדש של השפה. במרוצת השנים הפכה יידיש משפת דיבור גם לשפה ספרותית ונכתבו בה מחזות, יצירות ספרותיות רבות, ואפילו קולנוע. במאה ה-19 היא הפכה לשפתם הרשמית של יהודי אירופה, וכן יהודי ארה”ב הרבו להשתמש בה. כיום היא שפתו העיקרית של המגזר החסידי, וכן דוברים אותה יהודים מבוגרים ממוצא אירופאי.

למרות כל זה, למרבה הצער יידיש היא שפה גוססת. כפי שכולנו יודעים היום, העברית דחקה את היידיש הצידה ואף הגבילה את השימוש בה עד שהוא נעשה כמעט נדיר. מאז החייאת השפה העברית התחוללה בישראל ‘מלחמת שפות’ בין כינון השפה העברית לשימוש בשפה היידיש, כאשר התומכים ביידיש טוענים, ובצדק – כי היידיש היא תרבות ואף אידיאולוגיה. לדוגמה: היידיש מהווה ז’אנר שלם בתיאטרון הקרוי ‘תיאטרון יידיש’ ולו מאפיינים המבדילים אותו מהתאטרון העברי.

עם זאת, מאז שנות השמונים עוברת היידיש תחייה מחודשת – תיאטרון יידישפיל חזר להעלות מופעים ומצד הקהל קיים ביקוש. בנוסף, גם המוזיקה זוכה להחזיר עטרה ליושנה ואומנים ישראלים כמו רונה קינן וחווה אלברשטיין שרים בשפה היידיש. רונה קינן אף צוטטה כשהיא אומרת: “החזרה לשפה הגלותית הזאת היום היא אקט חתרני, וחתרנות מתחברת אצלי ישירות לרוקנרול. כך שבעצם, יידיש זה רוקנרול.”

לימוד יידיש באינטרנט – הירשמו כבר היום!

בלינגולרן תמצאו פתרון למידה מקיף ומתקדם לצרכים שלכם, הכולל ליווי אישי ואנושי של המורים הטובים ביותר עם ניסיון בהוראה. בעזרת טכנולוגיה מתקדמת ומערך למידה מקצועי, תוכלו ללמוד יידיש באינטרנט ולעשות היסטוריה.

אנו מזמינים אתכם להצטרף אל מחיי היידישלחזור אל המקורות היהודיים העשירים וללמוד שפה שהיא בעצם תרבות ומורשת יהודית. בלימוד יידיש, אתם תיקחו חלק בהנצחת שפה היסטורית, ואנחנו נספק את הליווי המקצועי הטוב ביותר – מורים מנוסים שיהיו לצדכם לאורך כל הדרך ולימוד בפלטפורמה נוחה, כך שתוכלו להעשיר את עצמכם בשפה עם ערך מוסף.

למה אתם מחכים?!

now3 Yiddish


    *שדות חובה
    צרו קשר עם Lingolearn