מוזיקה ערבית

למוזיקה ערבית היסטוריה ארוכה ועשירה בת אלפי שנים, הקשורה קשר ישיר למוזיקה המודרנית לה אנו מאזינים כיום.
ללא ההמצאות של כלי הנגינה העתיקים כמו האוד והדרבוקה, לא היינו משתמשים בכלים כמו הלאוטה, הכינור והגיטרה.
לפי המיתוס, המוזיקה הערבית הקדומה הוענקה למשוררים ומוזיקאים מג’ינים והייתה איכותית וברמה גבוהה ביותר.

מזה אלפי שנים, מוזיקה ערבית מהווה יותר מרק ההצגה. היא מבוססת על שיטת המקאם והופיעה בספרות שנכתבה בידי חכמי התקופה כגון אל-קינדי, אל-פאראבי וספיאל-דין.
המאמרים הללו השפיעו על המוזיקאים והמשוררים בתקופת הבארוק והרנסנס, ודרך המוזיקה של אותה תקופה, אפשר לומר שהשפעתם ממשיכה עד היום.
גם אם נקפוץ קדימה לזמננו אנו, ניווכח כי המוזיקה הערבית טרם איבדה את חשיבותה בעולם.

מוזיקה ערבית

בלי אומנים כמו אבדל חלים חפז ודיק דייל לא היינו מקבלים את “מוזיקת הגולשים” שהובילה ללהקות כמו ה”ביץ’ בויז” וסללה את הדרך לז’אנרים מוזיקליים אחרים כמו גאראג’ ופאנק.
מוזיקה ערבית היא גם גורם משפיע במוזיקת הפלמנקו ובמוזיקה הצרפתית.

למעשה, המוזיקה הערבית הבינלאומית הפכה ליותר נגישה או “מיינסטרימית” הודות לאמאר דיאב ושירו “חביבי יא נור אל אין”. בזכות חיבור זה למוזיקה הפופולרית, הפכה המוזיקה הערבית כז’אנר ליותר נגישה לעולם, ויחד איתה הפכו גם התרבות והמנהגים הערביים המשפיעים על המוזיקה למובנים יותר בשאר העולם.

אל תחשבו לרגע שמוזיקה ערבית תקועה בעבר – גם היא מושפעת מהעולם המודרני. בשנים האחרונות חלה עלייה בחדירתם של סגנונות הרגאיי, האר אנד בי וההיפ-הופ למוזיקה הערבית. הודות להשפעה זו ולשימוש בכלי נגינה אלקטרוניים, תמשיך המוזיקה הערבית להוות גורם חשוב בתרבות העולמית לשנים נוספות רבות.

חביבי יא נור אלעין עמר דיאב

חייפה והבי חביבי יא עיני

 

חבייתק בלצייף  פיירוז


לינגולרן הנו אתר לימוד ערבית באינטרנט, המאפשר לכם לעשות קורס ערבית למתחילים, או לשפר את מיומנויות הערבית שלכם וללמוד ערבית עם מורים מנוסים וחומרי לימוד מעולים, בכיתה וירטואלית מתקדמת.

מוזיקה ערבית    *שדות חובה
    צרו קשר עם Lingolearn