איך חיזוק השפה הערבית לילדים יעזור להם בעתיד

אם אתם מעל גיל 30, אתם בטח בקושי זוכרים את שיעורי הערבית בבית הספר. יכול להיות שאפילו הייתם ממש טובים בערבית וידעתם לדבר ולקרוא שוטף (או לפחות ברמה של כיתה ח’). אבל אם לא המשכתם את הלימודים מעבר לזה, השפה הערבית היא זיכרון רחוק, והמילים היחידות שנשארו הן סבאח אל ח’יר.

כאשר אנחנו לומדים שפה חדשה בתור ילדים, הרבה יותר קל לקלוט אותה. המוח לא עסוק בשינון וניסיון למצוא תבניות וסדר בשפה. במקום זאת, ילדים לומדים על ידי חיקוי. אך אם אנחנו לא ממשיכים לתרגל את השפה ולהשתמש בערבית לאחר שלמדנו את הבסיס, היא תישאר רק כזיכרון רחוק. לכן הדיון על הפיכת לימוד ערבית לילדים למקצוע חובה הוא כל כך חשוב. הרבה ילדים לא מבינים את חשיבות למידת הערבית, ולא ימשיכו אלא אם כן יחייבו אותם.

ערבית לילדים

לימוד ערבית לילדים כבסיס לעתיד טוב יותר

איך זה שכמעט כל ערבי שמתגורר בארץ יודע לדבר עברית, לפעמים אפילו יותר טוב מהיהודים, אך 95% מהיהודים לא מסוגלים אפילו לתקשר בערבית? ערבית היא שפת האם של 22% מהאוכלוסיה בישראל. לא רק זה, לרבים מהיהודים בארץ יש חיבור משפחתי אליה. בחיי היום יום שלנו, יש סיכוי הרבה יותר גבוה שניתקל בדובר ערבית ברחוב, מאשר בדובר אנגלית, אז למה אנחנו מזניחים את לימוד הערבית לילדים קטנים?

כבר כתבנו מאמר בעבר על למה חשוב ללמוד ערבית. כותב המאמר הסביר שלמידת השפה גורמת לו להרגיש שייכות גדולה יותר למקום בו הוא חי, ולשכנים שנמאס לו להתעלם מהם. הוא מוסיף וכותב שהתעלמות היא גם סוג של אלימות. לימוד ערבית לילדים, אם כך, מספק כלים לילדים לחיות בדו-קיום, אפילו אם הם לא ישתמשו בה כל יום. ידיעת הערבית לא רק תאפשר להם להתקשר עם המגזר הערבי, אלא גם להבין טוב יותר את התרבות והשורשים, ותנטרל את הפחד שיש מ”האחר.”

 

ערבית לילדים אונליין כהכנה לקריירה

אתם בטח כבר יודעים שידיעת השפה הערבית יכולה לעזור לילדים שרוצים לשרת בצבא בחיל מודיעין. אך קורס ערבית לילדים, ולמידה מתמשכת של השפה יכולים לתרום הרבה מעבר לכך, במספר תחומי קריירה. לדוגמא, בעיתונאות יש צורך באנשים שיכולים לתרגם ידיעות מהעולם הערבי ולתקשר עם המגזר. בבנקאות, בייעוץ ובכל עבודה מול קהל, יש צורך בדוברי השפה שיוכלו לתקשר ביעילות עם המגזר הערבי בשפת האם שלהם. 

גם במסחר ובתעשייה, יש יתרון עצום לידיעת ערבית. קחו לדוגמא את תחילה היחסים הדיפלומטיים עם איחוד האמירויות בסוף 2020. זה ברור שמי שיודע את הערבית על בוריה יוכל להתשלב בעבודה מול גורמים באיחוד האמירויות הרבה יותר בקלות. אפילו בבריטניה יש גדילה משמעותית במספר אנשי העסקים מהמגזר הערבי, שלא נדבר על טורקיה.

בקיצור, אם אתם רוצים לפתוח לילדים דלתות בעתיד, לא מספיק להשקיע בשיעורי אנגלית לילדים. הוספת קורס ערבית לילדים לתכנית הלימודים תבטיח שיהיה להם יתרון על פני אחרים כשהם יצאו מבית הספר והצבא, ויכנסו לשוק העבודה.

 

צפו בסירטון לדוגמא מתוך שיעור ערבית בלינגולרן:

 

 

למה לימוד ערבית לילדים בבית הספר לא מספיק

גם אם הילדים שלכם לומדים ערבית בבית הספר, הם עדיין יכולים להפיק תועלת משיעורים פרטיים בערבית לילדים. המורה המלמד את ילדכם, צריך להתמודד עם כיתה של 30 ילדים, או אפילו 40 במקרה הגרוע. עד כמה שהם היו רוצים להקדיש תשומת לב לכל ילד וילד, זה פשוט בלתי אפשרי. זה יוצר מצב שלרוב המורים מתמקדים רק במה שמופיע במבחנים — בעיקר בקריאה ובכתיבה, ולא בלמידה שבאמת תעמיק את הידיעה בשפה.

בנוסף, הלימודים בבית הספר מתמקדים בערבית ספרותית. זה בהחלט יכול לעזור לילדים לקרוא ספרים, ולשמוע חדשות, אך לא להשתמש בשפה בחיי היום-יום. לימוד ערבית מדוברת הוא המפתח לניהול שיחה ותקשורת משמעותית עם דוברי השפה. לימוד ערבית לילדים אונליין יבטיח שהם לא רק מבינים ערבית מדוברת, אך גם מתרגלים אותה באופן קבוע (מה שלא ניתן לעשות בכיתה גדולה).

 

לימוד ערבית לילדים עם לינגולרן

בלינגולרן אנחנו מציעים שיעורים פרטיים בערבית, המותאמים במיוחד לילדים, עם מורים דוברי שפת אם. מכיוון שהשיעורים מתקיימים אחד על אחד, אפשר להתמקד במה שהכי חשוב לכם, ובמה שהילד הכי מתקשה בו. השיעורים הם לא הרצאה, אלא דו-שיח, מה שיוודא שהילדים לא מאבדים עניין. לחצו כאן כדי ליצור קשר ולשמוע עוד על שיעורים בערבית לילדים אונליין. 

 

קראו עוד:

הוראת שפה לילדים – מהם ההבדלים בין לימודי שפה לילדים לעומת לימודי שפה למבוגרים. 

איך ללמוד שפה חדשה למרות הפרעת קשב וריכוז? מאת ריקי סימון – מאמנת נוירו-רוגניטיבית.

בגרות בערבית – טיפים ועצות להצלחה


 לינגולרן הינו אתר לימוד שפות באינטרנט, המאפשר לכם לעשות קורס שפות למתחילים, או לשפר את מיומנויות השפה שלכם וללמוד שפות עם מורים מנוסים וחומרי לימוד מעולים, בכיתה וירטואלית מתקדמת המאפשרת תקשורת נוחה בין המורה לתלמיד.


ערבית לילדים

 


    *שדות חובה
    צרו קשר עם Lingolearn