איך לבחור אילו מילים ללמוד בשפה זרה?

אוצר מילים הוא חלק מאוד חשוב כשמתחילים לימוד שפה זרה. חשבו על זה ככה, אחרי שחפרתם את היסודות לשפה (נגיד האותיות וחלקי המשפט השונים), אם אין לכם את הלבנים להניח (המילים), בחיים לא תוכלו לבנות את הבניין. והמילים הן הלבנים שלכם לכל שפה. ככל שיהיו לכם יותר לבנים, כך תוכלו לבנות יותר משפטים, ולבטא את עצמכם בצורה יותר ברורה. לשם כך גם הכנו את הכתבה שמלמדת אתכם איך ללמוד אוצר מילים בשפה זרה, ומהר. אבל באיזה אוצר מילים כדאי לכם להתמקד כשאתם עושים קורס שפה זרה?

now3 lang

הגישה המסורתית ללימודי שפה באינטרנט, הרבה פעמים דוגלת בלהתחיל למידת אוצר מילים לפי קטגוריות יום-יומיות. לדוגמה צבעים, בגדים, חיות, חלקי גוף וכדומה. לאחר מכן, הגישה אומרת, לבנות על כך, ולהמשיך לקטגוריות יותר מורכבות כמו קריירה, חיפוש עבודה, הבעת רגשות, וכו’. ככל שתתקדמו דרך הקטגוריות, בסופו של דבר תגיעו לנושאים מסובכים כמו פוליטיקה, אקולוגיה ומדע. שיטה זו היא לאו דווקא זו שתגרום לכם לדבר שוטף במהירות. בואו נהיה כנים – מתי בפעם האחרונה דיברתם על פילים, על העין שלכם, או על שכבת האוזון? במציאות, אנחנו מנהלים שיחות על נושאים שמעניינים אותנו, לכן אוצר המילים שאנחנו לומדים צריך להתאים לכך. והכתבה הזו נועדה ללמד אתכם איך ללמוד את אוצר המילים הזה.

לפני שנתחיל, רק רצינו לספר לכם כמה מילים על לינגולרן. אם אתם מעוניינים להתחיל קורס שפה באינטרנט, עם לינגולרן אתם יכולים לקחת שיעורים פרטיים במעל 20 שפות, עם מורים דוברי שפת אם. השיעורים מתנהלים בכיתה וירטואלית מתקדמת, עם חומרי לימוד איכותיים, ומותאמים לרמה שלכם. מוכנים להתחיל קורס שפה זרה? לחצו ליצירת קשר!

תנו למטרות שלכם להכתיב את רשימות אוצר המילים

השאלה הראשונה שאתם צריכים לשאול כשאתם מתחילים לימוד שפה זרה, ומנסים להחליט אילו מילים ללמוד היא: מה המטרה שלי? מה אתם רוצים לעשות עם אוצר המילים אחרי שלמדתם אותו, ואילו שיחות תרצו לנהל? התשובות יכתיבו לכם אילו רשימות של אוצר מילים הכי יתאימו לכם.

לדוגמה, נגיד שאתם אוהבים לדבר עם אנשים בעיקר על לימוד שפות, מוזיאונים ותערוכות שראיתם לאחרונה וסדרות שאתם רואים בנטפליקס. ונגיד שאתם כרגע לומדים סינית. אז אתם יכולים לדלג על המילים “ציפור”, “פרח” ו”עניבה”, שלא יעזרו לכם ליצור שיחות על הנושאים שאתם אוהבים. במקום זאת, נסו לחפש אוצר מילים שיעזור לכם לתאר את הסדרה שאתם הכי אוהבים (שחקנים, במאי, עלילה וכו’), או את האמן שאתם אוהבים (צבעים, משיכות מכחול, אור וצל). היו ספציפיים ככל האפשר בנוגע לשיחות שאתם רוצים לנהל, וזה יעזור לכם לצמצם את אוצר המילים!

צפו בסירטון לדוגמא מתוך שיעור אנגלית בלינגולרן:

.

בחרו מילים שיעזרו לכם להתקדם

כדי לוודא שאתם לא מבזבזים אנרגיה על מילים שאתם לא צריכים, כשאתם עושים קורס שפה זרה, שאלו את עצמכם: האם הסט של המילים האלה יעזור לי להתקדם? האם זה ידחוף אותי לעבר המטרה שלי? תמיד השקיעו את המאמצים שלכם רק במה שישיג את המטרות שלכם – כל השאר זה רק הסחת דעת! אלא אם כן, אתם כבר בשלב שאתם לא צריכים להתקדם, ולומדים רק לשם ההנאה (אם נגיד אתם כבר מסוגלים לקרוא רומן בלי בעיות, ורק רוצים להעשיר את אוצר המילים שלכם).

למדו את המילים שישפיעו הכי הרבה על לימודי השפה שלכם

מכירים את עיקרון ה-20/80? בהקשר של לימוד שפה זרה המשמעות שלו היא שכדאי לכם ללמוד 20% מהמילים שתוכלו להשתמש ב-80% מהזמן. לדוגמה, אם המטרה שלכם היא להיות מסוגלים לנהל שיחה על המשפחה שלכם, להסביר מה הם עושים, איפה הם גרים וכו’, מהן 20% מהמילים שתשתמשו 80% מהזמן? מהן המילים הכי נפוצות בשפה שאתם לומדים? אלו הן המילים שאתם צריכים ללמוד.

אבל איך תדעו מה המילים האלה?

דרך אחת לגלות היא פשוט להשתמש בגוגל. האינטרנט מלא ברשימות של פעלים/שמות עצם/תארים הכי נפוצים בגרמנית, צרפתית או ספרדית (וגם האתר של לינגולרן!). דרך אחרת לגלות את המילים הנפוצות בשפת היעד שלכם תיקח קצת יותר זמן, אבל גם תלמד אתכם על המילים שאתם, באופן אישי, משתמשים יותר. כדי לעשות זאת, רשמו כל יום במחברת את המילים שאתם משתמשים בהן הכי הרבה בעברית. אתם יכולים ביום אחד לכתוב את הפעלים, ביום אחר שמות עצם, ותארים ביום שאחריו. אם אתם משתמשים במילים האלה בחיי היום-יום שלכם בעברית, כנראה שתצטרכו אותן גם בשפות אחרות!

אחרי שתגלו מה המילים הכי נפוצות שאתם צריכים, תוכלו להשתמש בהם לתאר רעיונות ומצבים שאתם לא בטוחים איך לתרגם במדויק. אם, לדוגמה, אתם יודעים איך להגיד “מכונית”, אבל לא יודעים איך להגיד “אוטובוס”, תוכלו לתאר אותו כמכונית גדולה שמכילה מעל 20 אנשים, ונוסעת ברחבי העיר. או אם אתם יודעים להגיד “הלך”, אבל לא “רץ”, תוכלו להגיד “הלך”, אבל הרבה יותר מהר.

המסקנה? לא חייבים ללמוד את כל המילים בשפת היעד שלכם כדי לדבר שוטף, רק צריך לדעת לבחור אותן! אז למה אתם מחכים? תתחילו להכין רשימות! ואם אתם רוצים להתחיל קורס שפה באינטרנט עם לינגולרן צרו קשר!

לקריאה נוספת

3 צעדים שיעזרו להתגבר על הפחד בדיבור שפה זרה – שלושה צעדים מעשיים שיעזרו לכם לשפר את מיומנות הדיבור בשפה זרה.

איך ללמוד שתי שפות זרות באותו הזמן – מאמר בנושא לימוד שתי שפות במקביל, הכולל הדרכה מעשית למתעניינים.


לינגולרן הנו אתר לימוד שפות באינטרנט, המאפשר לכם לעשות קורס שפות למתחילים, או לשפר את מיומנויות השפות שלכם וללמוד שפות עם מורים מנוסים וחומרי לימוד מעולים, בכיתה וירטואלית מתקדמת המאפשרת תקשורה נוחה בין המורה לתלמיד.    *שדות חובה
    צרו קשר עם Lingolearn